Një djalë 24 vjeçar nga Manastiri ka ndërruar jetë pasditen e djeshme në spitalin klinik të Manastirit, pasi ishte shtruar me temperaturë shumë të lartë.

Fillimisht ai ishte përkujdesur në Repartin e Mjekimit Intensiv dhe ishin konsultuar mjekë nga repartet tjera, por orë pas ore gjendja përkeqësohej dhe pas gati dhjetë orësh shtrimi në spital, ai ndërroi jetë, transmeton Nezavisen, përcjellë Klan M.

Zyrtarisht, drejtoresha e Spitalit klinik të Manastirit, doktoresha Elizabeta Ivanovska, konfirmon për “Nezavisen” përcjellë Klan M, se djali është trajtuar një ditë më parë, të martën, dhe i është dhënë terapi dhe është liruar në shtëpi, por natën mes të martës dhe të mërkurës përsëri kishte temperaturë të lartë dhe përkeqësim të gjendjes. Fatkeqësisht, ka pasur rezultate të këqija në testet laboratorike.

“Djali është shtruar në spital dje në mëngjes, më parë ka qenë në shtëpi me temperaturë të lartë për shtatë ditë, nuk është trajtuar, nuk ka thirrur mjek. Pjesa e mëparshme erdhi në Infektiv, u morën mostra në laboratori dhe u dërguan në shtëpi me terapi. Por natën ishte sërish me temperaturë të lartë dhe dje në mëngjes ai vjen në Infektiv, i kontaktueshëm, por kishte mostra shumë të këqija laboratorike. E çuan në shërbimin e anestezisë, pasi kishte një çekuilibër të plotë në trup. Ai ishte aty deri në orën 18:00, por gjendja sa vinte e përkeqësohej. Është trajtuar tërësisht me analiza të kompjuterit, kokës, barkut, kraharorit, janë thirrur në konsultim mjekë nga repartet e tjera të spitalit. Ai është ekzaminuar nga mjekë të Neurologjisë, Infektologjisë, ORL-së, Kirurgjisë, Oftalmologjisë dhe departamenteve të tjera. Për rastin kemi thirrur për obduksion, që ne si mjekë të dimë se cili ka qenë shkaku i vdekjes”, ka thënë doktoresha Ivanovska për “Nezavisen”.