Policia spanjolle ka nisur një hetim pasi imazhet e vajzave të mitura, të ndryshuara nga inteligjenca artificiale për t’i bërë ato nudo, u dërguan nëpër një qytet në jug të vendit.

Imazhet u krijuan duke përdorur një aplikacion që përdor inteligjencën artificiale për të krijuar imazhe të njerëzve pa rrobat e tyre.

Një grup nënash nga Almendralej, një qytet në rajonin e Extremadura, raportuan se vajzat e tyre kishin marrë foto nudo. Nëna e Miriam Al Adib u ndërgjegjësua për situatën përmes një videoje në Instagram.

Një nga vajzat e saj i tha se dikush e kishte filmuar duke përdorur një aplikacion për ta bërë të dukej sikur ishte lakuriq dhe më vonë ajo mësoi se e njëjta gjë kishte ndodhur me dhjetëra vajza të tjera. Francisco Mendoza, një përfaqësues i qeverisë rajonale, i tha medias lokale Canal Extremadura se policia kishte identifikuar disa nga të rinjtë që mund të kenë qenë të përfshirë në krijimin e imazheve.

Nënat ndanë përvoja
Të hënën, Pilar Poron, nëna e një tjetër prej vajzave, tha se vajza e saj kishte mësuar nga një mik se një foto e saj ishte shfaqur e zhveshur.

Fatima Gomez, një nënë tjetër, tha se një djalë u përpoq të zhvaste vajzën e saj duke përdorur një foto të rreme. Vajza i tregoi një bisedë me djalin i cili i kërkoi t’i dërgonte para dhe kur vajza refuzoi, djali i dërgoi një foto të manipuluar të saj të zhveshur.

Një zëdhënëse e Gjykatës së Lartë të Extremadurës i tha CNN se hetimi i policisë është në vazhdim. Policia Kombëtare nuk iu përgjigj kërkesave për koment.