Mbrëmjen e sotme, “qytetarët” e Manchester City dhe “zikaltërit” e Inter do të përballen në stadiumin olimpik të “Ataturk” në Stamboll të Turqisë, në finalen e madhe të UEFA Champions League.

Në kuadër të përballjes së mbrëmjes së sotme disa fjalë i tha dhe qendërmbrojtësi i Manchester City, Ruben Dias, i cili tha se në asnjë moment shokët e tij të skuadrës nuk duhet të harrojnë se janë në finalen e madhe të Ligës së Kampionëve.

“Gabimi më i madh që mund të bëjmë është të harrojmë se kjo është finalja. Njerëzit mund të thonë çfarë të duan, por ne besojmë se nuk ka asnjë favorit në këtë lojë. Mund të bëhesh i preferuar vetëm kur të hysh në fushë dhe të fillosh të bësh diçka. Çdo sezon është i ndryshëm. Çdo vit testi ynë kryesor është gjetja e një ekuilibri me burimet që kemi. Mendoj se të gjithë jemi dakord që këtë sezon kemi gjetur një ekuilibër të veçantë.

Ndjej se që kur erdha në këtë klub, kemi krijuar një ekip shumë të mirë, të ekuilibruar dhe të fortë. Deri më tani kemi fituar dy trofe. Ne përpiqemi për këtë të fundit dhe do të bëjmë maksimumin për ta fituar. Shkurti është koha jonë më e mirë. Që atëherë, ekipi ynë ka treguar vazhdimisht anën e tij më të mirë. Dita e nesërme nuk do të jetë përjashtim. Kjo është një mundësi tjetër për të gjithë ne për të provuar veten.

Ne kemi një grup prej pesë kapitenësh, por secili prej nesh është kapiteni i vetvetes. Të gjithë janë në gjendje të thonë fjalën e tyre në fushë kur të vijë ora. Kjo është cilësia jonë e veçantë. Çdo lojtar ka qenë një lider në të kaluarën. Ne i kemi bashkuar këta lojtarë. Kur është momenti i duhur, ne e dimë se është koha për të vepruar.

Nuk janë vetëm një, dy apo tre lojtarë të Inter që janë të rrezikshëm . Ne e dimë se do të bëjmë një gabim nëse nuk i kushtojmë të paktën vëmendjen e mjaftueshme dikujt. Ne nuk do ta bëjmë atë gabim”,- u shpreh në fjalën e tij qendërmbrojtësi portugez.