Novak Djokovic është shpallur kampion i Grand Slamit, Australian Open.

Tenisti serb në finale mposhti grekun Stefanos, Tsitsipas, 3-0 në seta, me rezulta 6-3, 7-6 dhe 7-5.

Ishte një ndeshje jo shumë e vështirë për Djokovicin, ku e mbylli saktësisht pë 3 orë.

Serbi e dominoi plotësishtë setin e parë duke fituar me rezultat 6-3.

Në setin e dytë Tsistsipas zhvilloi një ndeshje më të fortë, ku e humbi në Tie-Break, me rezultat 7-6 (7-4).

Djokovic arriti ta fitorj edhe setën e tretë përmes Tie-Breakut, me rezultat 7-6 (7-6).

Ky është trofeu i 10-të për Djokovicin në Australian Open, i cili ka fituar të gjitha finalet ku ka marr pjesë.

35 vjeçari me trofeun e sotëm është barazuar me Rafael Nadalin sa i përket fitimit të turneve Grand Slem, me nga 22 trofe.

Djokovic pëveç Australian Open, ka fituar Wimbledonin shtatë herë, US Open tre herë dhe Roland Garosin dy herë./IndeksOnline/