SHBA po përgatitet t’i dërgojë Ukrainës një paketë të re ndihme ushtarake prej 275 milionë dollarësh, duke ofruar aftësi të reja për të forcuar mbrojtjen ajrore. Paketa u autorizua nga presidenti Joe Biden të premten, një memorandum i publikuar nga Shtëpia e Bardhë, raportojnë mediat e huaja.

Ai përfshin raketa për lëshuesit e sistemit të raketave të artilerisë së lartë (HIMARS) të prodhuara nga Lockheed Martin Corp, 80,000 fishekë artilerie 155 mm, automjete ushtarake Humvee dhe rreth 150 gjeneratorë. Ky është përdorimi i 27-të i Autoritetit të tërheqjes presidenciale (PDA) për Ukrainën, i cili lejon SHBA-në të transferojë artikujt dhe shërbimet e mbrojtjes nga stoqet shpejt pa miratimin e Kongresit në përgjigje të një emergjence.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby tha se shumica e pajisjeve tashmë ishin “në rrugë”. Por detajet ishin të pakta për dy sisteme, “aftësitë kundër mbrojtjes ajrore” dhe “pajisjet e sistemeve ajrore kundër pa pilot”, të cilat duket se janë aftësi të reja për Ukrainën. Deri tani, SHBA ka dërguar rreth 19.3 miliardë dollarë ndihmë ushtarake në Kiev.