Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Iranin për “gënjeshtër” dhe “bashkëpunim terrorist” duke mbështetur luftën e Rusisë në Ukrainë.


Kjo vjen pasi Irani pranoi për herë të parë se kishte furnizuar me drone Moskën, por vetëm para pushtimit.

Perëndimi beson se Rusia ka përdorur dronët iranianë “kamikaze” për të goditur objektet kryesore të infrastrukturës në Ukrainë, por Irani dhe Moska e mohuan më parë këtë.

Zyrtarët perëndimorë kanë akuzuar Iranin për furnizimin me dronë në Rusi dhe për sigurimin e personelit në terren për të trajnuar pilotët rusë të dronëve.

Më parë, Teherani i mohoi akuzat, por të shtunën ministri i Jashtëm i Iranit tha se një numër i vogël i automjeteve ishin dërguar në Moskë, shkruan BBC.

“Ne i siguruam Rusisë një numër të kufizuar dronësh shumë muaj përpara luftës në Ukrainë,” u tha gazetarëve në Teheran Hossein Amir-Abdollahian.

Megjithatë, në një fjalim në kanalin e tij Telegram, Presidenti Zelensky akuzoi Iranin se gënjen “madje edhe në këtë rrëfim”.

44-vjeçari pretendoi se Ukraina po rrëzonte rreth 10 dronë iranianë çdo ditë, pavarësisht se Irani tha se kishte furnizuar Rusinë vetëm me një numër të vogël.

Zelensky paralajmëroi Iranin për mbështetjen e tij për Rusinë.

“Ne e dimë me siguri se instruktorët iranianë u mësuan terroristëve rusë se si të përdorin dronët, dhe Teherani në përgjithësi hesht për këtë.”

“Nuk do të ketë një gjë të tillë në botën moderne që ndonjë nga terroristët ose bashkëpunëtorët e tyre të mbeten të pandëshkuar.”

SHBA, BE dhe Britania e Madhe kanë vendosur të gjitha sanksione ndaj Iranit për furnizimin me dronë në Rusi për përdorim në konflikt.

Rusia ka përdorur dronët “kamikaze”, të emërtuar sipas pilotëve vetëvrasës japonezë në Luftën e Dytë Botërore, sepse ata shkatërrohen nga përplasja, për të goditur vendet kritike të infrastrukturës në të gjithë Ukrainën.

Si pasojë, ndërprerjet e vazhdueshme dhe kufizimet në përdorimin e energjisë elektrike janë vendosur pikërisht pasi moti bëhet i ftohtë në dimër.

Disa liderë perëndimorë i kanë quajtur sulmet “krime lufte”, sepse sipas Konventave të Gjenevës, të cilat përcaktojnë rregullat e luftës, infrastruktura civile nuk mund të synohet qëllimisht.