Reputacioni i krijuar nga shefi dhe influencuesi ekscentrik turk Nusret, i njohur ndryshe si Salt Bae, i cili provokon me postimet e tij, duke treguar aftësitë dhe pasurinë e tij kulinare, është i madh. Megjithatë, përveç dashurisë për gatimin dhe rrjetet sociale, “Mbreti” i biftekut duket se ka edhe një tjetër pasion të madh, që nuk është tjetër veçse makinat luksoze. Një pasion që është shndërruar në blerje me një vlerë totale mbi një milion euro.

Rolls-Royce Cullinan

Makina më e shtrenjtë në koleksionin e tij është një Rolls-Royce Cullinan, e cila ndërthur elegancën dhe luksin, pa pasur, natyrisht, mangësi në fushën e performancës. Për këtë të fundit kujdeset një motor V12 me benzinë ​​6.7 litra që prodhon 571 kuaj fuqi dhe kombinohet me një kambio automatike që e dërgon lëvizjen në të katër rrotat e SUV-së.

Rolls-Royce Ghost

Një tjetër kryevepër në garazhin e tij është Rolls-Royce Ghost. Nën kapuçin e makinës është një motor 6.6-litërsh V12 me benzinë ​​që prodhon 571 PS/850 Nm dhe shoqërohet me një transmetim automatik me 8 shpejtësi. Bazuar në peshën e Ghost (2.5 ton) performanca është shpërthyese, me 0-100 km/h në 4.8 sekonda.

Rolls-Royce Wraith

“Çmenduria” e Salt Bae për stolitë me katër rrota Rolls-Royce vërtetohet nga fakti se ai ka në garazhin e tij një tjetër model të kësaj marke. Bëhet fjalë për ëraith, një makinë mbresëlënëse që përveçse luksoze ka edhe orientim sportiv. Motori V12 prej 6.6 lt. prodhon 632 PS/800 Nm dhe i lejon makinës të përshpejtojë në 100 km/h në vetëm 4.6 sekonda.

Lamborghini Huracan

Lamborghini Huracan përpiqet të “vjedhë” një pjesë të shkëlqimit nga tre modelet e Rolls-Royce në versionin LP610-4. Supermakina e fuqishme fuqizohet nga një motor benzine 5.2 litra V10 me aspirim natyral që prodhon 610 PS dhe siguron performancë shpërthyese. 0-100 km/h “vjen” në 3,4 sekonda. dhe shpejtësia maksimale arrin 323 km/h.