Koreja e Veriut shtoi “breshërinë” e saj të demonstrimit të armëve duke lëshuar katër raketa balistike në det të shtunën, ndërsa Shtetet e Bashkuara dërguan dy bombardues supersonikë që mbi Korenë e Jugut, hap që dëshmon përshkallëzimin e tensioneve në rajon.

Shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut thanë se katër raketat me rreze të shkurtër të lëshuar nga një zonë bregdetare perëndimore rreth mesditës fluturuan rreth 130 kilometra (80 milje) drejt detit perëndimor të vendit.

Veriu ka testuar më shumë se 30 raketa këtë javë, duke përfshirë një raketë balistike ndërkontinentale të enjten që shkaktoi alarme evakuimi në Japoninë veriore.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se dy bombardues B-1B janë trajnuar me katër avionë luftarakë amerikanë F-16 dhe katër avionë të Koresë së Jugut F-35 gjatë ditës së fundit të stërvitjeve të përbashkëta të forcave ajrore “Stuhia Vigjilente” që përfundon të shtunën, shkruan Abc News.

Kjo shënoi herën e parë që nga dhjetori 2017 që bombarduesit u vendosën në Gadishullin Korean. Stërvitja përfshinte rreth 240 avionë luftarakë, duke përfshirë avionë luftarakë të avancuar F-35 nga të dy vendet.

Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut të premten vonë i përshkroi veprimet ushtarake të vendit si një përgjigje të përshtatshme ndaj stërvitjes, të cilën e quajti një shfaqje e “histerisë së konfrontimit ushtarak” të SHBA.

Ai tha se Koreja e Veriut do të përgjigjet me “kundërveprimin më të ashpër” ndaj çdo përpjekjeje të “forcave armiqësore” për të cenuar sovranitetin e saj ose interesat e sigurisë.

Shefat e Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut thanë se pjesëmarrja e B-1B-ve në stërvitjet e përbashkëta demonstroi gatishmërinë e aleatëve për t’iu përgjigjur ashpër provokimeve të Koresë së Veriut dhe angazhimin e SHBA-së për të mbrojtur aleatin e saj me gamën e plotë të aftësive të saj ushtarake, duke përfshirë ato bërthamore.

Bombarduesit amerikanë B-1B, janë parë në Gadishullin Korean vetëm në kohë tensionesh.

Një kohë fluturimi i tyre në këtë rajon është ndalur për të mbështetur përpjekjet diplomatike të ish-presidentit amerikan, Donald Trump, për të negociuar me Korenë Veriore, dhe më pas për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Stërvitjet ushtarake mes SHBA-së dhe Koresë Jugore ka qenë e planifikuar që të mbarojnë të premten, mirëpo aleatët i kanë vazhduar ato edhe të shtunën, si përgjigje ndaj testimeve të Koresë Veriore.

Inteligjenca amerikane dhe ajo jugkoreane kanë thënë se Koreja Veriore është duke u përgatitur për të testuar armën bërthamore, pas një pushimi pesëvjeçar.

Këtë vit, Koreja Veriore ka miratuar ligjin për shpallje të vetes si shtet me armë bërthamore.

Lideri i shtetit, Kim Jong-un, ka hedhur poshtë mundësinë e bisedimeve për çarmatosje.

Pheniani ka kryer gjashtë testime bërthamore në periudhën 2006-2017, pavarësisht sanksioneve.

Ky shtet në lindje të Azisë dënon vazhdimisht sanksionet dhe deklaron se sistemi bërthamor i duhet për qëllime të mbrojtjes./Abcnews.al/