Një aeroplan pasagjerësh është rrëzuar në një liqen në Tanzani

Një aeroplan tanzanian është përplasur në liqenin Victoria teksa po përpiqej të ulej në qytetin bregdetar të Bukoba, pranë kufirit me Ugandën.

Avioni i linjës ajrore vendase Precision Air mbante 43 persona, nga të cilët 26 u shpëtuan me sukses dhe u transferuan në spital, tha një zyrtar tanzanian, raporton BBC.

Dy pilotët i mbijetuan përplasjes, por janë ende të bllokuar në kabinë dhe janë në kontakt të vazhdueshëm me ekipet e shpëtimit. Ekuipazhet e shërbimit të shpëtimit dhe peshkatarët lokalë janë në vendin e përplasjes duke u përpjekur të nxjerrin njerëzit që janë ende në aeroplan. Deri më tani janë konfirmuar tre vdekje.

Ekipet e shpëtimit me litarë kanë arritur të lëvizin avionin e tipit ATR-42 drejt bregut ku uji është më i cekët. Liqeni Viktoria është liqeni më i madh në Afrikë dhe ndodhet në tre kufirin midis Tanzanisë, Ugandës dhe Kenisë. Një fund i pistës së Aeroportit Bukoba shtrihet pikërisht pranë bregut të liqenit.

Pas rrëzimit, avioni ishte pothuajse plotësisht nën ujë, përveç bishtit. Për momentin, fajtori kryesor për rënien është moti i keq.