Projekti 38 North, i cili monitoron zhvillimet në Korenë e Veriut, tha se ishte hera e parë në disa vite që një lëvizje e tillë treni ishte vërejtur në atë linjë, megjithëse Shërbimi Veterinar Rus raportoi të mërkurën se një tren që transportonte kuaj kaloi kufirin kishte kaluar në Koreja e Veriut.

“Është e pamundur të përcaktohet qëllimi i trenit nga imazhet, por kalimi vjen mes raporteve për shitje armësh nga Koreja e Veriut në Rusi dhe një pritshmëri të përgjithshme për rifillimin e tregtisë midis dy vendeve”, citohet të ketë thënë 38 North, shkruajnë mediat e huaja

Ai tha se Koreja e Veriut mbylli Urën e Miqësisë Tumangang 800 metra të gjatë (Ura e Miqësisë Kore-Rusi), e vetmja lidhje tokësore midis vendeve, në shkurt të vitit 2020 në mes të pandemisë së shkaktuar nga COVID-19.

Shtëpia e Bardhë tha të mërkurën se Uashingtoni ka informacione që sugjeronin se Koreja e Veriut po furnizonte fshehurazi Rusinë me një numër “të konsiderueshëm” predhash artilerie për luftën e saj në Ukrainë dhe po përpiqej të mbulonte furnizimet duke i dërguar ato përmes vendeve të Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut – të kontrabanduara.

Por Koreja e Veriut theksoi në shtator se nuk ka furnizuar kurrë me armë apo municion Rusinë dhe nuk ka plane ta bëjë këtë.

Për herë të parë që nga pandemia, Rusia dhe Koreja e Veriut kanë rifilluar shërbimet e trenave për në Korenë e Veriut me një ngarkesë prej 30 kuajsh të racës së pastër Orlov Trotter, sipas një deklarate të Shërbimit Veterinar Shtetëror të Rusisë të mërkurën.

Sundimtari i Koresë së Veriut, Kim Jong Un njihet si një kalorës i pasionuar.

Ai u shfaq duke ecur nëpër borën malore mbi një kalë të bardhë nga mediat koreano-veriore në vitin 2019.

Ndërkohë të dhënat e doganave ruse tregojnë se Koreja e Veriut ka shpenzuar mijëra dollarë për kuaj të racës së pastër të importuar nga Rusia vitet e fundit.