Fatos Beqiraj ka vendosur që të tërhiqet nga Përfaqësuesja e Malit të Zi.

Futbollisti nga Kosova njoftoi këtë të hënë se më nuk do të jetë pjesë e reprezentacionit malazez.

Beqiraj përmes një postimi në llogarinë e tij në “Instagram” ka falënderuar të gjithë ata me të cilët ka bashkëpunuar te Mali i Zi, teksa theksoi se ndjehet krenar që pati mundësinë të luajë për ekipin e këtij shteti.
34-vjeçari mbanë rekordin për më së shumti paraqitje me Përfaqësuesen A të Malit të Zi. Ai regjistroi në total 86 ndeshje dhe shënoi 15 gola.

Postimi i plotë nga Beqiraj:

“I dashur publik i futbollit,

Jeta më ka mësuar se çdo histori ka një fund, edhe ato më të bukurat. Pjesa më e bukur e historisë sime sportive lidhet me kombëtaren e Malit të Zi, me kohën e kaluar me djem të mëdhenj, kohën e mbushur me emocionet më të bukura. Tashmë më 28 mars 2009, në ndeshjen e parë “mega” të Malit të Zi, kundër kampiones së atëhershme të botës, Italisë, u bëra pjesë e tufës së ‘skifterëve’, së cilës i dhashë gjithçka dhe nga e cila mora jashtëzakonisht shumë. Kaluan vite, u organizuan ndeshje, u festuan fitoret, u vajtuan disfatat… Ndryshova, ndryshuam, u rritëm si individë dhe aq më tepër si ekip… Gjithë ajo kohë ishte e gërshetuar me KRENARI që pata mundësinë të luaja për Malin e Zi dhe në disa ndeshje do të jem kapiten i Kombëtares!

Do të kujtoj përgjithmonë secilën nga 86 paraqitjet, veçanërisht i lumtur që kujtoj të 16 golat e shënuar në fanellën e ‘Skifterit të guximshëm’ dhe do të jem jashtëzakonisht krenar për karrierën përfaqësuese që lindi një numër të madh miqësish të vërteta. Dëshiroj të falënderoj të gjithë përzgjedhësit – Filipovic, Kranjcar, Bernovic, Tumbakovic, Haxhibegic dhe Radulovic – të cilët janë përgjegjës për 13 vitet e mia në kombëtaren e Malit të Zi. Falënderoj edhe anëtarët e stafit profesional, veçanërisht stafin mjekësor që kanë qenë pranë meje që nga dita e parë, për përkushtimin e tyre në punë dhe mbështetjen në momentet kur kisha më shumë nevojë. Një falënderim të madh i detyrohem edhe presidentit të FSCG-së, Dejan Savicevic, i cili bëri gjithçka që ishte e nevojshme që unë të bëhesha anëtar i Kombëtares së Malit të Zi.

Një falënderim i madh për të gjithë bashkëlojtarët e mi, dhe ishin shumë prej tyre, për bashkëpunimin dhe marrëdhënien e jashtëzakonshme që kemi pasur që në takimin tim të parë me kombëtaren. Jam i nderuar që pata mundësinë të ndaj dhomën e zhveshjes me ju, të luftojmë së bashku për realizimin e ëndrrave të mëdha të të gjithë tifozëve të futbollit. Të kujtosh momentet e kaluara me ty do të jetë gjithmonë një arsye për një buzëqeshje në fytyrën time.

Falënderime të veçanta për fansat që më pranuan si ‘të tyrin’ që në sekondën e parë, ishin era në kurrizin tim në çdo shfaqje. I falënderoj për çdo duartrokitje, për çdo këngë të emrit tim dhe kjo do të më mungojë shumë”.