Forcat ruse bombarduan një kolonë evakuimi civil në verilindje të Ukrainës duke vrarë 24 persona të shtunën, thanë zyrtarët ukrainas.

“Në rrethin Kupyansk, u gjet një autokolonë makinash që përmbante civilë. Sipas të dhënave paraprake, 24 njerëz vdiqën në makina”, tha Guvernatori i Kharkiv, Oleg Synegubov në faqen e mesazheve Telegram.

Synegubov tha numrin paraprak të vdekjeve në 24, duke përfshirë një grua shtatzënë dhe 13 fëmijë.