Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar po negocion me përfaqësuesit e Moskës dhe Kievit për të zgjatur marrëveshjen për eksportin e grurit nga portet ukrainase. Kështu ka bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes së Turqisë.

Bisedimet kujtuan rëndësinë e vazhdimit të nismës, e cila ka një ndikim pozitiv në botë dhe tregon se të gjitha krizat mund të zgjidhen me vullnet të mirë dhe dialog. Gjithashtu, është e rëndësishme të shmangen çdo provokim që mund të ndikojë negativisht në funksionimin e mëtejshëm të mekanizmit, theksohet në njoftim.

Në deklaratë thuhet gjithashtu se anijet që transportojnë ushqime nuk do të largohen nga portet ukrainase sepse Rusia ka pezulluar pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen e grurit.

Stafi rus i Qendrës së Përbashkët Koordinuese (JCC) është aktualisht në KPK. Gjithashtu saktësohet se sot dhe nesër do të vazhdojë inspektimi i anijeve të ngarkuara me drithë që presin në Bosfor.

Moska njoftoi dje se po ngrinte pjesëmarrjen në marrëveshje pas një sulmi me dron në flotën ruse të Detit të Zi në Krime.