Në një artikull të botuar në seksionin Evropa, nën titullin “Hijet e së kaluarës” revista prestigjioze “The Economist “ tërheq paralele dhe kontraste mes luftës në Ukrainë dhe luftërave në Ballkan. Të huajt thuajse i kanë harruar luftërat ballkanike të viteve 1990. Ndërsa komunizmi u shemb në Evropë, ngjitësi despotik që mbante të bashkuar Jugosllavinë, një shtet multietnik, u shpërbë. Vendi u shpërbë. Sipërmarrësit politikë të paskrupullt fituan ose çimentuan pushtetin duke nxitur paranojën etnike. Betejat u zhvilluan se cili grup kontrollonte cilën tokë. Mizoritë u shumëfishuan. Në kohën kur luftimet përfunduan në Slloveni, Kroaci, Bosnje-Hercegovinë dhe Kosovë, rreth 4 milionë njerëz ishin larguar nga shtëpitë e tyre dhe 140,000 kishin vdekur. Për ish-jugosllavët, thotë Ivan Krastev, një studies i politikës, amnezia në botë “është një lloj fyerje”.

Por një njeri që nuk e ka harruar aspak, këtë është Vladimir Putin. Për të, përdorimi i fuqisë ajrore të NATO-s, pavarësisht kundërshtimeve ruse, për të ndaluar spastrimin etnik nga forcat serbe në Kosovë në vitin 1999, shënoi kulmin e dobësisë dhe poshtërimit post-sovjetik të Rusisë. Dhe mbështetja e vazhdueshme e Putinit për Serbinë është një arsye pse sot, dy orë me makinë nga Vukovari, bulevardi kryesor i këmbësorëve të Beogradit, kryeqyteti i Serbisë, kaska sportive dhe bluzat e zotit Putin, së bashku me kapele bejsbolli “Z” për të treguar mbështetje. për pushtimin e tij të Ukrainës këtë vit. Lufta në Ukrainë ka shkaktuar lëkundje në të gjithë Ballkanin. Kjo ka tmerruar shumicën, por ka emocionuar nacionalistët serbë, të cilët besojnë se një fitore ruse do t’i lejojë disi t’i kthejnë pengesat e viteve 1990, përfshirë humbjen e Kosovës.

Në Prekaz, një fshat në Kosovë, gjendet një shtëpi e rrënuar, e ruajtur si memorial, ku policia serbe vrau familjen e gjerë të njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në vitin 1998. Në një kafene pranë saj Gresa Sefaj, një shqiptare e Kosovës, kujton 24 shkurtin, ditën kur filloi pushtimi rus në Ukrainë. Ajo ishte me miqtë, të gjithë duke i ngulur sytë në telefonat e tyre me lot në fytyrë. “Gjithçka na u kthye në kujtesë” tha ajo.

“Ne e dinim saktësisht se çfarë do të ndodhte.” Gjatë luftës në Kosovë, zonja Sefaj dhe familja e saj u larguan nga Kosova e atëhershme e kontrolluar nga serbët. Kur u kthyen, u zbulua se shtëpia e tyre ishte djegur nga policët serbë, me sa duket si hakmarrje për përfshirjen e familjes në lëvizjen për pavarësinë e Kosovës. “Lufta do të jetë një fatkeqësi,” tha zonja Sefaj. “Ata do të humbasin anëtarët e familjes, do të traumatizohen dhe nuk do ta harrojnë kurrë.”

Në kujtim të Vukovarit

Të marrim një shembull tjetër. Në mars shtypi kroat u mbush me krahasime të zymta. Mariupoli, qyteti port ukrainas që rusët po e digjnin, në përpjekjet e tyre për ta pushtuar, u quajt “Vukovari i ri” – një port në Danub, emri i të cilit është gdhendur thellë në çdo zemër kroate. Në vitin 1991, kur forcat serbe e mbyllën Vukovarin, e rrafshuan atë. Sot ai kujtohet nga kroatët si qyteti i martirizuar për katër vjet i “Luftës së Atdheut”. Ajo që ka mbetur nga Mariupol mund të luajë një ditë të njëjtin rol për ukrainasit. Vukovari ra në nëntor 1991. Ashtu siç zoti Putin tani flet për çlirimin e rusëve në Ukrainë, Slobodan Millosheviç, udhëheqësi i Serbisë, foli për çlirimin e serbëve në Kroaci, atëherë 12% të popullsisë.

Një pjesë e madhe jetuan, u përzien dhe u martuan me kroatët. Ashtu si shumë në Ukrainë para vitit 2014, kur Putin filloi për herë të parë të rrëmbente territorin ukrainas, shumë njerëz në ish-Jugosllavi as që kishin menduar se çfarë etnie ishin derisa lufta i detyroi të vendosnin. Kur milicët serbë pushtuan Vukovarin në 1991, një e treta e popullsisë u identifikua si serbe. Që atëherë, deri në vitin 1996, ai ishte nën kontrollin e një shteti separatist në Kroaci, ashtu si Mariupol është nën kontrollin e Republikës Popullore separatiste të Donetskut në Ukrainë, tani e aneksuar ilegalisht në Rusi. Në fund të vitit 1991, një e treta e Kroacisë kontrollohej nga Republika e Krajinës Serbe. Në vitin 1995, Kroacia, deri atëherë e armatosur siç duhet dhe me mbështetjen amerikane, e zhduku shtetin. Serbët më pas ranë dakord për riintegrimin paqësor në Kroaci të pjesës së fundit të mbetur të saj, që përfshinte Vukovarin. Shuma të mëdha janë derdhur në rindërtimin e Vukovarit që atëherë. Monumentet mbulojnë qytetin dhe fshatrat përreth. Kur qyteti ra, ushtarët serbë tërhoqën zvarrë pacientët nga spitali dhe vranë rreth 200 prej tyre. Tani spitali nëntokësor i kohës së luftës është një faltore dhe muze i mbushur me karroca fëmijësh kroatë që mësojnë për atë që kroatët i quajnë vitet e agresionit serb. Manekinët fantazmë shtrihen ose përpiqen të largohen nga shtretërit e tyre. Megjithatë, kushdo që e kontrollon Mariupolin në të ardhmen, dhe pavarësisht nga ngjashmëritë, Vukovari rrezikon të jetë një model i trishtuar. Në vitin 1991 ishte shtëpia e afro 47,000 njerëzve. Tani, llogarit Drago Hedl, një gazetar vendas, mund të jenë mezi 18,000. Ky rajon kurrë nuk u këndell nga lufta. Rrugët e Vukovarit janë të ngushta, të pashkelura e boshe.

Krimet dhe dënimet

Ngjarjet e viteve 1990 ende luhen në politikën, imagjinatën dhe frikën ballkanike. Të harrosh nuk është një opsion. Më 8 qershor, një gjykatë në Beograd konfirmoi një aktakuzë për krime lufte kundër katër oficerëve kroatë për gjoja urdhërimin e një sulmi ajror ndaj civilëve serbë gjatë fluturimit të tyre nga Kroacia në vitin 1995. Një gjykatë speciale e ngritur në Hagë për të gjykuar ish-guerrilat shqiptarë të Kosovës filloi gjykimet vetëm 13 muaj më parë. Sot, hetuesit e krimeve të luftës po përhapen në të gjithë Ukrainën dhe Gjykata Ndërkombëtare Penale ka hapur hetime atje.

Në vitin 1993, Këshilli i Sigurimit i OKB-së mandatoi krijimin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale për ish-Jugosllavinë (ICTY). Ai paditi 161 persona, nga të cilët 91 u shpallën fajtorë. Filozofia thelbësore e ICTY ishte se krimet do t’u atribuoheshin individëve dhe jo kombeve dhe se kjo nga ana tjetër do të çonte në pajtim. Nuk ka shumë prova që kjo ka funksionuar. Shumica e serbëve janë të bindur se gjykata ishte grumbulluar kundër tyre dhe tregojnë për lirimin e profilit të lartë të disa muslimanëve boshnjakë, kroatëve dhe shqiptarëve të Kosovës.

Ukraina ka paraqitur tashmë një çështje në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ), e cila gjykon vende dhe jo individë, sipas Konventës së Gjenocidit të vitit 1948. Putin thotë se Rusia po vepron në Ukrainë për të ndaluar një gjenocid që po kryhet nga ukrainasit në Donbas. Ukraina thotë se Rusia është ajo që kryen gjenocid në Ukrainë. Pretendimi i zotit Putin është i pakuptimtë; Ukraina do të jetë e vështirë të provohet. Në Ballkan vetëm masakra në Srebrenicë u gjykuan si një akt gjenocidi nga ICTY dhe ICJ. Në vitin 2015, GJND-ja hodhi poshtë pretendimet e Kroacisë dhe Serbisë, të cilat të dyja kishin akuzuar tjetrën për kryerjen e gjenocidit. Rrotat e drejtësisë ndërkombëtare grinden ngadalë; Ukrainasit mund të jenë po aq të zhgënjyer me rezultatet sa shumë në Ballkan. “Kanë mbushur 27 vjet nga përfundimi i luftës në Bosnje”, mendon Miroslav Lajçak, kryediplomati i BE-së në rajon. “Njëzet e shtatë vjet që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore ishte 1972, dhe ku është Ballkani?

Ata janë ende në të kaluarën, duke drejtuar mendërisht gishtat nga njëri-tjetri.” Dallimi ishte se “Gjermania nuk e mohoi kurrë atë që bëri dhe kjo e ndihmoi Evropën të kapërcejë të kaluarën. Gjermania e pranoi absolutisht përgjegjësinë”. Në Ballkan praktikisht askush nuk e pranon përgjegjësinë për ndonjë gjë të keqe që ka ndodhur gjatë luftërave të viteve 1990; ose nëse e bëjnë këtë vjen me një paralajmërim. Po, serbët e Bosnjës mund të kenë vrarë 8,000 boshnjakë (muslimanë boshnjakë) kur Srebrenica ra në vitin 1995 (“mund” sepse shumë serbë nuk besojnë se kjo është ajo që ka ndodhur, ose kundërshtojnë numrat), por në çdo rast ata shpesh përgjigjen: “çfarë për 3000 serbët rreth Srebrenicës që vdiqën gjatë luftës?” Në realitet, ka një ndryshim të madh. Shumica dërrmuese e tyre ishin ushtarë aktivë, ndryshe nga boshnjakët e grumbulluar që u vranë gjakftohtë.

Dejan Jovic, një studiues nga Zagrebi, thotë se politikanët nga të gjitha anët në Bosnje janë revizionistë, në atë që mendojnë se lufta përfundoi keq për ta dhe kombin e tyre dhe do ta mirëprisnin mundësinë për ta ndryshuar atë. Ata thjesht nuk mund të pajtohen se si. Milorad Dodik, udhëheqësi serb i Bosnjës, ka kërkuar prej kohësh shpërbërjen e shtetit boshnjak. Të gjithë në ish-Jugosllavi kanë një interpretim të ndryshëm të asaj që ndodhi në vitet 1990, dhe kjo nuk do të ndryshojë së shpejti. Ajo që po ndodh në Ukrainë në mënyrë të ngjashme do të helmojë marrëdhëniet midis ukrainasve dhe rusëve për breza.

Një lajm i mirë

Mësimet nuk janë të gjitha të zymta. Që nga përfundimi i luftërave, vendet e ish-Jugosllavisë së paku kanë qenë në paqe. Lufta në Bosnje përfundoi me një marrëveshje, të ndërmjetësuar nga Amerika në Dejton, Ohajo. Serbët hoqën dorë nga përpjekjet e tyre për të shkëputur sa më shumë nga vendi Bosnjës dhe për ta bashkuar atë me Serbinë; Boshnjakët pranuan një shtet të decentralizuar; dhe kroatët e Bosnjës hoqën dorë nga ambiciet e tyre separatiste. Bosnja sot është një konstrukt i vështirë, me liderë që bien dakord për pak. Por dhuna ndëretnike nuk është kthyer. Njëzet e shtatë vjet pas përfundimit të luftërave të Bosnjës dhe Kroacisë, dhe 23 vjet pas luftës së Kosovës, është bërë përparim. Shumë nga ata që ikën nga shtëpitë e tyre janë kthyer. Pronat e humbura u rivendosën, edhe nëse ata që kishin ikur prej tyre zgjodhën të mos ktheheshin më. Disa nga miliardat e dhëna ose huazuara nga donatorët dhe organizatat financiare ndërkombëtare u zhvatën, por shumë janë përdorur mirë. Autostrada të reja përshkojnë rajonin dhe shenjat që tregojnë se BE-ja ka financuar këtë apo atë projekt janë të kudogjendura. Në letër, vendet e Ballkanit mbeten të varfra dhe në krahasim me Evropën Perëndimore janë; por ekonomitë e tyre gri dhe të zeza janë të mëdha. Ata janë shumë më mirë se sa nënkuptojnë numrat. Lulishtet, të cilat janë përhapur kërpudha në të gjithë rajonin, janë dëshmi se vendasit kanë para të mjaftueshme për të mbjellë lule për argëtim. Ndërtimi po lulëzon, i nxitur pjesërisht nga diaspora dhe pastrimi i parave. Turizmi është një fitues i madh dhe jo vetëm në breg të detit në Kroaci dhe Mal të Zi. Makinat, armët dhe produktet bujqësore janë ndër eksportet kryesore të Serbisë dhe IT po rritet me shpejtësi. Ekonomia shumë më e madhe e Ukrainës, siç ndodh, nuk është e ndryshme. Në qershor Ukraina u pranua me kusht si kandidate për t’u bashkuar me BE.

Por Ballkani tregon se sa mund të zgjasë procesi. Sllovenia dhe Kroacia, vendet më të pasura të ish-Jugosllavisë, iu bashkuan klubit përkatësisht në 2004 dhe 2013. Të tjerët janë të mbërthyer nga jashtë. Serbia dhe Mali i Zi kanë negociuar për anëtarësim prej vitesh. Maqedonia e Veriut e fitoi statusin e kandidatit në vitin 2005. Kosova dhe Bosnja ende nuk janë pranuar as si kandidatë. Ballkani i pasluftës ka parë suksese, thotë z. Krastev, por nëse Perëndimi i premton Ukrainës se “ne do të bëjmë për ju atë që bëmë për Ballkanin”, përgjigja mund të jetë më pak se ekstazë.

Kur bëhet fjalë për zgjerimin e BE-së ai thotë: “çfarë po i premtojmë Ukrainës? Të qëndrosh në dhomën e pritjes për 30 vitet e ardhshme?”

A do të qëndroni?

Çfarëdo që të ndodhë në fushën e betejës, Ukraina ndan një problem të madh dhe afatgjatë me Ballkanin. Edhe para eksodit të rreth 7 milionë refugjatëve Ukraina, si shumica e shteteve të Ballkanit, kishte një popullsi në tkurrje të shpejtë. Në vitin 2019 shkalla e saj e fertilitetit ishte 1.23 foshnja për një grua gjatë jetës. Bosnja ishte 1.25. Këto janë ndër numrat më të ulët në botë. BE-ja ishte 1.5 në 2020. Një vend ka nevojë për 2.1 lindje për grua për të mbajtur një popullsi të qëndrueshme, përveç nëse ka një fluks të madh emigrantësh. As Ukraina dhe as vendet e Ballkanit nuk tërheqin shumë prej tyre. Sa më gjatë të vazhdojë lufta, aq më pak refugjatë ukrainas ka të ngjarë të kthehen ndonjëherë. Ukraina është më e varfër se çdo vend ballkanik, dhe madje edhe para luftës ajo po humbiste trurin dhe mendjen në BE.

Alida Vracic, një analiste e rritur në Sarajevë gjatë luftës, thotë se e alarmon atë të dëgjojë se sa të sigurt tingëllojnë miqtë e saj ukrainas për perspektivat e vendit të tyre. “Ata duhet të përgatiten për shumë zhgënjime…Njerëzit që nuk janë në vijën e parë do të pasurohen”, dhe Ukraina, si Bosnja, do të gjakosen nga përfituesit e luftës dhe elitat e reja politike që do të vijnë në pushtet falë konfliktit, thotë ajo, duke shtuar në mënyrë hiperbolike: “Këto zhgënjime do t’i lëndojnë më shumë sesa lufta aktuale”.