Vdes pas arrestimit i dyshuari për sulmin masiv me thikë në Kanada

Ka vdekur pas arrestimit nga policia Myles Sanderson, i dyshuari për sulmin masiv me thikë në Kanada, si pasojë e të cilit vdiqën 10 persona dhe u plagosën 18 të tjerë.

10 nga të plagosurit janë ende duke marrë trajtim në spital, tre prej tyre në gjendje kritike.

Lajmi u bë i ditur nga zyrtarët policorë, shkruan BBC përcjell Klankosova.tv.

32 vjeçari ishte arrestuar gjatës së mërkurës në qytetin Rosthern, Saskatchewan, rreth orës 15:30 me kohën lokale në ShBA.

Menjëherë pas arrestimit të tij, Sanderson hyri në “shqetësim mjekësor” dhe u dërgua në një spital në Saskatoon, ku u shpall i vdekur.

Nuk bëhet e ditur akoma shkaku i vdekjes së tij.

Por, sipas një zyrtari anonim tha për mediat lokale se Myles Sanderson vdiq nga plagët e vetëshkaktuara.