Ukraina thotë se 51 mijë e 250 trupa ruse janë vrarë në luftë

Luftimet e ashpra kanë vazhduar në jug të  Ukrainës pranë Khersonit dhe gjithashtu kohët e fundit në verilindje afër Kharkivit, derisa forcat e mbrojtjes ndërmorën një ofensivë të befasishme.

Egërsia e betejës në ditët e fundit duket se reflektohet në pretendimet e fundit të ushtrisë së Ukrainës për humbjet ruse, shkruan Sky Neës, transmeton Klankosova.tv.

Që nga publikimi i të dhënave të djeshme, Ministria ukrainase e Mbrojtjes  thotë se 640 ushtarë të tjerë rusë janë vrarë.

Sipas tyre, kjo e çon numrin e përgjithshëm të trupave të Kremlinit të vrarë në 51 mijë 250.