Ukraina: Komanda ushtarake ruse ka pezulluar dërgimin e njësive të reja

Komanda ushtarake ruse ka ndaluar dërgimin e njësive të reja në Ukrainë pas një kundërofensivë ukrainase që ka riformuar luftën dhe e ka lënë Moskën të tronditur, tha të hënën shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës .


“Komanda ushtarake ruse ka pezulluar dërgimin e njësive të reja, tashmë të formuara në territorin e Ukrainës”, thanë zyrtarët në faqen e shtabit të përgjithshëm në Facebook .

Sakaq, ushtria ukrainase njoftoi sot se kishte rimarrë 500 kilometra katrorë territor nga forcat ruse në dy javë kundërofensivë në rajonin Kherson.

“Sukseset tona në këto dy javë janë mjaft bindëse,” u tha gazetarëve Natalia Gumenyuk, një zëdhënëse ushtarake për jugun, “ne çliruam rreth 500 km katrorë.” kryesisht komunitetet Visokopilia, Bilogirka, Soukhi, Stavok dhe Miroliubifka.

Nga ana tjetër, Rusia tha sot se bombardoi zonat në rajonin e Kharkiv të Ukrainës (lindje) që u rimorën ditët e fundit nga forcat e Kievit gjatë një kundërsulmi të befasishëm.

Ndërkohë, në një intervistë të publikuar sot në Monde, ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksii Reznikov deklaroi se lufta në Ukrainë ka hyrë në “fazën e tretë” dhe sukseset ushtarake ukrainase do të kenë një efekt “orteku” deri në humbjen e ushtrisë ruse, raporton abcnews.al.

“Fushata kundërofensive është faza e tretë,” tha Reznikov ndërsa forcat e Kievit përparojnë me shpejtësi në rajonet lindore dhe jugore të vendit dhe thonë se kanë rimarrë 3,000 metra katrorë territor që nga fillimi i shtatorit.