Sulmi ajror izraelit në aeroportin e Damaskut, vriten 5 ushtarë sirianë

Një sulm ajror izraelit pranë aeroportit të Damaskut ka vrarë pesë ushtarë sirianë, sipas mediave shtetërore në Siri.

“Agresioni çoi në vdekjen e pesë ushtarëve dhe disa dëme materiale,” citoi agjencia zyrtare e lajmeve siriane Sana të thoshte një burim ushtarak të shtunën.

Sulmi në orët e para të ditës erdhi “nga drejtimi veri-lindor i liqenit të Tiberias, duke synuar aeroportin e Damaskut dhe disa pika në jug të Damaskut”, shtoi ai.

Monitoruesi i luftës siriane për të drejtat e njeriut konfirmoi se sulmet vranë pesë ushtarë sirianë dhe tha se dy luftëtarë të mbështetur nga Irani u vranë gjithashtu.

Monitoruesi, i cili mbështetet në një rrjet të gjerë burimesh brenda Sirisë, tha se Izraeli synonte vendet ku grupet e mbështetura nga Irani ishin vendosur pranë aeroportit të Damaskut dhe zonës përreth.

Një sulm izraelit në fshatrat përreth kryeqytetit dhe në jug të provincës bregdetare Tartus vrau tre ushtarë muajin e kaluar, raporton The Guardian. 

Në qershor, sulmet ajrore izraelite nxorën jashtë funksionit aeroportin e Damaskut për gati dy javë.

Në muajin e kaluar, sulmet ajrore izraelite kanë shënjestruar dy herë aeroportin e Alepos.

Monitoruesi i të drejtave tha në atë kohë se ato sulme kishin shënjestruar depo armësh që u përkisnin milicive të mbështetura nga Irani.

Që kur shpërtheu lufta civile në Siri në vitin 2011, Izraeli ka kryer qindra sulme kundër fqinjit të tij verior, duke synuar trupat qeveritare, si dhe forcat aleate të mbështetura nga Irani dhe luftëtarët e Hezbollahut.

Izraeli rrallë komenton për sulme individuale, por ka pranuar se ka kryer qindra. Ajo thotë se fushata e saj ajrore është e nevojshme për të ndaluar Iranin që të fitojë një terren në pragun e tij./Abcnews.al/