“Serial killer” në Kremlin, si Putin po “spastron” rrethin e brendshëm të miliarderëve rusë

Të paktën shtatë oligarkë rusë të afërt me Vladimir Putin mund të jenë vrarë ndërsa presidenti pastron rrethin e tij të ngushtë të ish-aleatëve të pasur. Që nga fillimi i vitit, disa nga miqtë e Putinit kanë vdekur në rrethana misterioze.

Por burimet besojnë se ata mund të jenë vrarë në të vërtetë pasi pretendohet se kishte ngjashmëri në vdekjet e tyre, shkruan The Sun.

Viktima e fundit ishte Ivan Pechorin – njeriu kryesor i Putinit për zhvillimin e burimeve të mëdha të Arktikut të Rusisë. Ai u rrëzua nga një varkë në ujërat afër ishullit Russky në rrethana misterioze. Vdekja erdhi vetëm disa javë pasi bosi i naftës Ravil Maganov vdiq pasi “ra nga dritarja e spitalit”.

64-vjeçari, i cili ishte kreu i gjigantit rus të naftës Lukoil, thuhet se vdiq pasi ra nga dritarja e katit të gjashtë në Spitalin Qendror të Klinikës së Moskës.

Lukoil, i cili më herët kishte kritikuar luftën në Ukrainë, konfirmoi vdekjen e Maganov, por në mënyrë të çuditshme e cilësoi atë si një sëmundje të panjohur.

Një fotografi e shpërndarë në internet thuhet se tregonte një çantë trupi që përmbante kufomën e Maganov në tokë pranë murit të spitalit.

Kanali Telegram anti-Kremlin General SVR pretendoi se Maganov ishte vrarë me urdhër të Putinit, transmeton Abcnews.al.

U raportua se gruaja e tij ishte në dhomën ngjitur në momentin e vdekjes së tij dhe nuk kishte kamera ÇTV që mbikëqyrnin ndërtesën në pikën ku ai u rrëzua. Burimet e zbatimit të ligjit thanë se nuk u zbulua asnjë shënim vetëvrasjeje në vendngjarje.

Por këto janë vetëm vdekja e fundit misterioze midis ish-rrethit të brendshëm të Kremlinit që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Më 25 shkurt – një ditë pasi Putini urdhëroi trupat e tij në Ukrainë – trupi i Alexander Tyulakov, një zyrtar i lartë financiar dhe sigurie i Gazprom në nivelin e zëvendësdrejtorit të përgjithshëm – u zbulua i vdekur nga e dashuri e tij. Qafa e 61-vjeçarit ishte në një lak në shtëpinë e tij prej 500,000 £.

Vetëm tre javë më parë – në të njëjtin ndërtim elitar të banesave në rajonin e Leningradit – Leonid Shulman, shefi i transportit në Gazprom Invest, u gjet i vdekur.

Genadi Gudkov, ish-shefi i FSB-së

60-vjeçari u zbulua me plagë të shumta me thikë në një pellg gjaku në dyshemenë e tij të banjës.

Ndërkohë, milioneri Vladislav Avayev, 51 vjeç, një ish-zëvendës president i Gazprombank dhe ish-zyrtar i Kremlinit, u gjet i vrarë me armë zjarri në apartamentin e tij elitar në Moskë.

Dhe ditë më vonë, Sergey Protosenya, 55 vjeç, u gjet i vdekur i varur në Spanjë.

Protosenya ishte një ish-zëvendëskryetar i Novotek, një kompani e lidhur ngushtë me Kremlinin.

Dhe në mars, trupi i miliarderit rus Vasily Melnikov u gjet në apartamentin e tij luksoz me plagë me thikë në qytetin e Nizhny Novgorod.

Këtu janë të dhënat që sugjerojnë se të shtatë mund të jenë vrarë mes frikës se Putini po pastron rrethin e tij të brendshëm ndërsa pushtimi i tij në Ukrainë vazhdon të dështojë.

Të paktën pesë nga vetëvrasjet e supozuara janë etiketuar të gjitha si “të dyshimta” nga burimet ruse – duke përfshirë një ish-kolonel të FSB-së në kanalin e mesazheve Telegram.

Duke shkruar në Mozhem Obyasnit – që do të thotë Ne Mund të Shpjegojmë – Genadi Gudkov pohoi se kishte ngjashmëri në vdekjen e menaxherëve të lartë dhe familjeve të tyre nga kompanitë e larta të gazit.

“Mos i lini ‘minjtë’ të ikin, mund të flasin. Nëse tashmë e kuptojmë që regjimi është i angazhuar në eliminimin e kundërshtarëve dhe armiqve të tij, atëherë pse nuk do të merren me ata që konsiderohen tradhtarë që ikën nga sistemi. Shumë raste të vdekjeve të dyshimta janë “larje hesapesh”, tha ai.

FAMILJET E GJETUR TË VDEKURA

Në dy incidentet makabre më të fundit janë vrarë familjarët e dy oligarkëve – duke ngritur dyshime se “vetëvrasjet” ishin inskenuar.

Vladislav Avayev, 51 vjeç, u gjet i vrarë së bashku me gruan e tij Yelena, 47 vjeç dhe vajzën e tij 13-vjeçare Maria në shtëpinë e tyre në Moskë. Trupat u zbuluan nga vajza e madhe e Avayecv, Anastasia, 26 vjeç, së bashku me gjithsej 13 armë të ndryshme.

Një burim i zbatimit të ligjit tha se një armë u gjet në dorën e Avayev. Analistja e Kremlinit Olga Lautman tha se Avajev më parë ka punuar në administratën presidenciale të Putinit, si dhe në parlament, ose Duma.

Ndërkohë, në një jehonë rrëqethëse të vdekjes së Avajevit, manjati rus Sergey Protosenya, 55 vjeç, gruaja e tij Natalya, 53 dhe vajza e tij 18-vjeçare Maria u zbuluan të vdekur në vilën e tyre luksoze spanjolle.

Protosenya, i cili mburrej me një pasuri prej mbi 333 milionë paund, nuk la një shënim vetëvrasjeje përpara se të varej në oborr, nga ç’dihet deri tani.

Sipas raportimeve, Natalia dhe Maria ishin goditur për vdekje në shtretërit e tyre me një sëpatë në Lloret de Mar në Costa Brava të Spanjës. Policia e gjeti skenën e tmerrshme pasi djali adoleshent i çiftit, i cili në atë kohë ndodhej në Francë, ngriti shqetësime. Mospërputhjet e supozuara në vendin e krimit dhe vdekja e rastësishme e dy oligarkëve të gazit dhe familjeve të tyre brenda pak ditësh kanë ngritur dyshime.

OLIGARKU ‘RRHET KEQ’ PARA VDEKJES

Vetëm një ditë pasi Putin pushtoi Ukrainën, u gjet trupi i zëvendësdrejtorit të përgjithshëm të Gazprom, Alexander Tyulakov.

Trupi i tij i varur u zbulua nga e dashuri e tij në shtëpinë e tij prej 500,000 £ në Leningrad. Por sipas raportimeve, ai ishte rrahur keq para vdekjes së tij – duke ngritur spekulime se si vdiq.

Në të njëjtin ndërtim banesash të mbyllura në rajonin e Leningradit, Leonid Shulman – kreu i transportit në Gazprom Invest – u gjet i vdekur më 29 janar. Ai u zbulua me plagë të shumta me thikë në një pellg gjaku në dyshemenë e tij të banjës.

U gjet një shënim, përmbajtja e të cilit nuk është bërë e ditur dhe Komiteti Hetimor Rus ku thuhet se refuzoi të diskutonte mbi vdekjet. Raportohet se një thikë u gjet në vaskë, e cila dukej shumë larg nga Shulman, nëse pranohet teza se ai ka kryer vetëvrasje.

‘LIDHJE ME KREMLIN’

Dyshimet janë ngritur për pesë vdekjet pasi ato vijnë në mes të një tronditjeje në pronësi në biznesin rus. Ndryshimi u shkaktua nga sanksionet perëndimore të cilat kanë ngrirë shumë pasuri.

Inxhinieri dhe ekonomisti Protosenya kishte qenë llogaritari kryesor i kompanisë Novatek, prodhuesi më i madh i pavarur i gazit natyror në Rusi, midis 2002 dhe 2014, dhe më vonë zëvendës president. Ai kishte një pasuri prej 440 milionë dollarësh, thuhet.

Novatek është në bashkëpronësi të mikut të ngushtë të Putinit, Gennady Timchenko dhe gjigandi i privilegjuar ishte përjashtuar kohët e fundit nga urdhri i liderit të Kremlinit për të tregtuar energjinë vetëm në rubla.

Kompania është gjithashtu e lidhur ngushtë me Pyotr Kolbin, një mik i fëmijërisë së Putinit, që dyshohet se ishte një “mbajtës në hije i pasurisë së Putinit”.

“Pra, në rrethana të çuditshme dhe të ngjashme, familjet e menaxherëve të dy kompanive kryesore private që menaxhonin paratë e rrethit të Putinit vdiqën”, tha Mozhem Obyasnit.

‘LUFTË PËR TË BESUAR’

Në mars, trupat e miliarderit rus Vasily Melnikov dhe gruas dhe dy djemve të tij u zbuluan në apartamentin e tij luksoz në qytetin e Nizhny Novgorod, 250 milje në lindje të Moskës. Të gjithë vdiqën nga plagët me thikë, sipas gazetës ruse Kommersant.

Gazeta citoi hetuesit e policisë, të cilët thanë se kishin përcaktuar se Melnikov vrau familjen e tij përpara se të bënte vetëvrasje.

Megjithatë, fqinjët dhe të afërmit kanë dalë që atëherë dhe kanë thënë se ata e kanë të vështirë të besojnë se Melnikov mund të ketë bërë diçka kaq të keqe.

Biznesmeni kishte qenë ekzekutiv në firmën mjekësore MedStom, e cila kishte vuajtur shumë si rezultat i sanksioneve ekonomike të vendosura ndaj Rusisë në vazhdën e pushtimit të Ukrainës, sipas botimit ukrainas Glavred.

KRITIKU I PUTINIT GJENDET I VDEKUR

Në fillim të marsit, vetëm një javë pas luftës, policia në Surrey u thirr në shtëpinë luksoze të një manjati biznesi ukrainas Mikhail Watford.

66-vjeçari u gjet i varur në shtëpinë e tij prej 18 milionë paundësh në pronën ekskluzive Ëentëorth në Virginia Ëater.

Një fqinje e Mikhail pretendoi se ai i kishte thënë asaj se Putini e kishte futur atë në një listë të objektivave.

Ajo tha gjithashtu se Watford, i njohur si Misha, kishte qenë shok i miliarderit rus Boris Berezovsky, i gjetur i varur në shtëpinë e tij në Ascot, Berks, në vitin 2013.

Watford i tha asaj se Berezovsky ishte vrarë nga një agjenci inteligjence.

 “E kam të vështirë të besoj se Misha do të bënte vetëvrasje. Nuk ka kuptim”, tha ajo. /abcnews.al