Zëvendëspresidentja e SHBA, Kamala Harris mbërriti në Korenë e Jugut një ditë pasi Veriu hodhi dy raketa balistike me rreze të shkurtër në brigjet e saj lindore.

Nisja, e cila shkel sanksionet e OKB-së, vjen ndërsa SHBA dhe Koreja e Jugut mbajnë stërvitje të përbashkëta detare në ujërat përreth gadishullit Korean.

Zyrtarët e Koresë së Jugut dhe Japonisë kanë dënuar “provokimet”.

Është lëshimi i dytë këtë javë dhe pjesë e një viti rekord testesh nga Pheniani.

Dhe koha është vendimtare, gjatë vizitës së saj në Korenë e Jugut, Harris do të udhëtojë drejt kufirit dhe Zonës së Çmilitarizuar të fortifikuar (DMZ) që ndan Veriun dhe Jugun.

Të mërkurën, ajo iu drejtua trupave amerikane në një bazë ushtarake në Japoni, ku dënoi lëshimet e fundit të Phenianit dhe “programin e tij të paligjshëm të armëve që kërcënon stabilitetin rajonal”.

Me bisedimet e denuklearizimit midis Veriut dhe Jugut të bllokuar ndërsa të dy palët vazhdojnë të forcojnë mbrojtjen e tyre, lëshimet janë gjithashtu pjesë e një modeli më të gjerë të përshkallëzimit.

Lansimet e kësaj jave, janë të parat që nga fillimi i qershorit, por Koreja e Veriut ka testuar më shumë se 30 armë deri më tani këtë vit, më shumë se në çdo vit tjetër.

Autoritetet e Koresë së Jugut thanë se raketat e së mërkurës u lëshuan midis orës 18:10 dhe 18:20 me orën lokale (09:10-09-20 GMT) dhe fluturuan 360 km (225 milje), duke arritur një lartësi prej 30 km.

Ekspertët besojnë se lëshimet janë një shenjë hakmarrjeje ndaj stërvitjeve të përbashkëta detare, ndërsa Uashingtoni dhe Seuli forcojnë mbrojtjen e tyre ndaj Koresë së Jugut, stërvitjet e përbashkëta katërditore janë të parat që përfshijnë një aeroplanmbajtëse amerikane që do të mbahen që nga viti 2017.

Në një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme në fillim të kësaj jave, ambasadori i Phenianit në OKB, Song Kim kritikoi SHBA-në dhe Korenë e Jugut për stërvitjet e tyre ushtarake, duke thënë se ata po e çonin Gadishullin në “prag të luftës”.

Ai tha se “politika armiqësore” e Shteteve të Bashkuara ndaj Koresë së Veriut ishte arsyeja që bota tani “po shkonte në një fazë shumë më të rrezikshme”.

Koreja e Jugut dhe SHBA kanë mbrojtur prej kohësh stërvitjet e tyre të përbashkëta, të cilat sipas tyre synojnë stabilizimin e rajonit.

Pohimi i shtetit sekret komunist mbi posedimin e armëve bërthamore po rritet dhe kjo shqetëson SHBA-në dhe Korenë e Jugut.

Në fillim të këtij muaji, Koreja e Veriut miratoi një ligj që e deklaronte veten si një shtet me armë bërthamore.

Udhëheqësi Kim Jong-un u zotua se vendi i tij kurrë nuk do të heqë dorë nga armët e tij dhe nuk do të përfshihet në bisedimet për çarmatimin bërthamor.

Ligji gjithashtu lejon Veriun të qëllojë i pari, në një gamë të gjerë skenarësh.

Për muaj të tërë, inteligjenca nga SHBA dhe Koreja e Jugut kanë sugjeruar se Veriu është gati të testojë një armë bërthamore, por është duke pritur për momentin e përshtatshëm politik.

Ky do të ishte testi i tij i shtatë bërthamor dhe i pari për pesë vjet. Dje, agjencia e spiunazhit të Koresë së Jugut u tha politikanëve se testi bërthamor mund të ndodhë midis mesit të tetorit dhe fillimit të nëntorit.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, i cili mori detyrën në maj, është fokusuar në forcimin e aleancës së Koresë së Jugut me Shtetet e Bashkuara për të trajtuar kërcënimin që vjen nga Koreja e Veriut.