Gabimet për të cilat ndoshta nuk i dini, po ju mbajnë zgjuar dhe minojnë pushimin tuaj të natës. Nëse vuani nga pagjumësia, por nuk e gjeni dot shkakun, mos u dëshpëroni. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë se cilat zakone të këqija çojnë në këtë problematikë.

Kafe pas darke

Kafeja ose ëmbëlsirat gjatë natës mund të shkaktojnë pagjumësi. Kjo është për shkak të vetive të tyre stimuluese. Kini kujdes me kafeinën dhe sheqerin e rafinuar pas darkës.

Flini me barkun plot

Një tjetër gabim i zakonshëm është një vakt i madh. Sidomos nëse jeni mësuar të flini me bark. Pesha në stomak çon në makth, pagjumësi, refluks gastroezofageal. Gjithashtu me shumë mundësi do të zgjoheni të lodhur në mëngjes. Pas darkës, rekomandohet të prisni të paktën një orë para se të shkoni në shtrat.

Flini në kohë të ndryshme

Trupi ka nevojë për një rutinë që duhet ta ndjekë me përpikëri. Nëse shkoni në shtrat herët një ditë dhe shkoni në shtrat herët të nesërmen, trupi thjesht nuk e kupton se çfarë të bëjë. Ky konfuzion shkakton ndryshime në nivelin e trurit. Kështu që nuk do të mund të bini në gjumë kur të keni nevojë.

Përdorimi i celularit para se të flini

Përdorimi i pajisjeve teknike para gjumit vonon prodhimin e hormoneve që rregullojnë ciklet e gjumit. Kjo sepse truri merr stimuj dhe “mendon” se duhet të jetë zgjuar. Nuk rekomandohet të shikoni lajme, të përdorni tabletë ose celular në shtrat. Mos harroni se mendja dhe sytë kanë nevojë për pushim nga ekrani i ndritshëm.

Flini pa dritë

Truri ka nevojë për errësirë ​​për të sinjalizuar se është koha për të fjetur. Nëse e lini ndezur dritën ose televizorin, ose nëse jashtë është shumë e ndritshme, nuk do të mund të flini ose nuk do të flini mirë. Mundohuni të mos dekoroni dhomën e gjumit me ngjyra shumë të ndezura. /abcnews.al