“Në Shkup 12l për m²”, më tepër shi në Gjevgjeli dhe Dojran

Deri në orën tetë të mëngjesit, më së shumti shi ka rënë në Gjevgjeli dhe Dojran, ku janë matur 23 litra për metër katror, ​​si dhe në Demir Kapi – 18 litra për metër katror dhe. 12 në Shkup-Petrovec.

Pas tyre vijnë Berova me 9, Topolçani me 8, Kriva Pallanka dhe Shkupi Zajçev Rid me 6, Manastiri dhe Popova Shapka me 4, Vinica me 3, Tetova, Pozharane, Mavrova dhe Strumica 2 dhe Prilepi me 1 litër për metër katror.

DPHM për sot paradite paralajmëron vranësira të pjesshme me reshje të dobëta shiu lokale, kryesisht në pjesët juglindore. Pasdite vranësitë do të zvogëlohen. Do të fryjë erë e dobët deri mesatare veriore, më e theksuar përgjatë Vrdarit. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 22 deri në 27 gradë. Indeksi UV do të jetë 6.

Në Shkup do të mbajë mot me vranësira të pjesshme në mëngjes, me diell gjatë ditës me vranësira të vogla deri mesatare dhe me erë të dobët deri mesatare veriore. Temperatura maksimale do të arrijë deri në 26 gradë.