Blloku i dyfishtë i Perëndimit në arkën e Putinit, kundërsulon Rusia, “ngrin” Nord Stream 1

Pushtimi rus i Ukrainës po merr formën e një lufte totale , ku konflikti midis Perëndimit dhe Moskës nuk po zhvillohet në fushat tradicionale të betejës, por po zhvillohet çdo ditë në vendet e banimit të miliona familjeve evropiane. Në veçanti, konfirmimi i djeshëm i Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen , se Komisioni po përgatitet të vendosë një tavan mbi çmimin e gazit natyror të importuar përmes tubacioneve si kundërmasa ndaj manipulimit energjetik të Evropës nga Rusia, kombinuar me vendosja e tavaneve mbi çmimet e naftës nga shtatë ekonomitë më të fuqishme në planet (G7) rezultoi me një reagimin refleksiv të Moskës, d.m.th në pezullimin për një kohë të pacaktuar të fluksit të gazit natyror drejt Evropës, përmes gazsjellësit Nord Stream 1.

Pavarësisht ftohtësisë ruse, entuziazmi për një reagim të shfaqur dje nga Perëndimi me tavanin e dyfishtë përkatësisht gazin natyror dhe naftës duket se po përhap sikletin në Kremlin, i cili deri më tani ka grumbulluar i patrazuar qindra miliona euro, duke ulur artificialisht sasi të disponueshme të lëndëve djegëse fosile, me synimin për të shantazhuar shoqëritë perëndimore dhe rrjedhimisht lidershipet perëndimore për t’iu nënshtruar – qoftë edhe përmes tolerancës së heshtur – kundërshtimeve të tij revizioniste.

Duke e vendosur në masë të madhe lojën në përmasat e tij, presidenti rus, Vladimir Putin, deri para pak kohësh hapi dhe mbylli kanulat e rrjedhës së gazit natyror, duke shkaktuar në çdo moment goditje artificiale në lëvizjen e tij, për të korrur përfitime të mëdha nga shpërthimi i çmimeve, në një kohë kur lëndët djegëse fosile (gazi natyror dhe nafta) japin 50% të të ardhurave totale në arkën ruse. Në këtë këndvështrim, kundërofensiva e dyfishtë e Perëndimit synon të ushtrojë presion të konsiderueshëm ekonomik ndaj Moskës, me qëllim që ta pengojë në mënyrë efektive të financojë – me fitimet e saj të tepërta energjetike – luftën në Ukrainë, por edhe të ndjejë efektet e para serioze, të vendosjes së sanksioneve perëndimore.

Përmasat e bezdisjes së Moskës me frenimin e dyfishtë u përcoll nga ish-kryeministri i Rusisë, Dmitri Medvedev , duke njoftuar se Rusia do të ndërpresë furnizimin me gaz në Evropë nëse Brukseli vazhdon të vendosë një tavan për gazin rus, pra duke iu përgjigjur me shantazh ndaj deklaratat përkatëse të Presidentes së Komisionit, Ursula von der Leyen. Ky i fundit dje përsëriti synimin e BE-së për të vazhduar me një tavan të çmimit të gazit natyror, ku z. Medvedev komentoi se, në një rast të tillë, “thjesht nuk do të ketë gaz rus në Evropë”.

Megjithatë, një “paralajmërim” përkatës nga zëvendëskryeministri rus, Alexander Novak, drejtuar liderëve të G7, se në rast të një tavani të naftës, Rusia do të ndalojë eksportet, ra në vesh të shurdhër. Pavarësisht dilemës zhvatëse të zotit Novak, Ministrat e Financave nga 7 ekonomitë më të forta në planet (SHBA, Kanada, Britani e Madhe, Gjermani, Francë, Itali, Japoni), “ranë dakord (që nga dje) të caktojnë një kufi maksimal të çmimit. të naftës ruse gjatë një telekonference”, thuhet në njoftimin përkatës. “Koalicioni mund të shqyrtojë veprime të mëtejshme për të siguruar efektivitetin e kufirit të çmimit. Kufiri i çmimit do të rishikohet dhe rishikohet nëse është e nevojshme”, shtohet në deklaratë.

Futja e tavanit për naftën ruse ishte një propozim i administratës Biden , me Sekretaren e Thesarit të SHBA-së, Janet Yellen , duke theksuar se kjo kontribuon në arritjen e “qëllimeve tona të dyfishta, duke ushtruar presion në uljen e çmimeve globale të energjisë. dhe në të njëjtën kohë duke i privuar Putinit të ardhurat për të financuar luftën e tij brutale në Ukrainë”, pasi vlerësohet se do të depërshkallëzojë inflacionin galopant – veçanërisht në SHBA .

Hapat e ardhshëm

Përtej vendosjes së kufijve, Ministrat e Financave të G7 u bënë thirrje të gjitha vendeve prodhuese të naftës të rrisin prodhimin e naftës në mënyrë që të reduktojnë paqëndrueshmërinë e tregut, pavarësisht kundërshtimeve nga OPEC. Nga ana e tyre, vendet e Aleancës do të ndalojnë sigurimin e anijeve dhe sigurimin e financimit për transportuesit e naftës ruse me çmime mbi tavanin, sipas një raporti në faqen e internetit të qeverisë britanike. Kancelari britanik i Thesarit Nadeem Zahawi tha se masa ishte një “prioritet personal” për të, duke thënë: “Ne do të kufizojmë aftësinë e Putinit për të financuar luftën.të eksporteve të naftës duke ndaluar shërbimet, si sigurimi dhe financimi, për anijet që transportojnë naftë ruse mbi një tavan çmimi të rënë dakord”, ndërkohë që shumica e cisternave mbeten në duart e interesave perëndimore.

“Blastisja” e dyfishtë e Perëndimit në arkën ruse përmes tavanit të gazit natyror dhe naftës (BE i ka vendosur tashmë një tavan kësaj të fundit) në të njëjtën kohë “ngrirë” për një kohë të pacaktuar furnizimin me gaz natyror në Evropë, nga Gazsjellësi Nord Stream 1, një zhvillim absolutisht i pritshëm për lidershipin evropian, si dhe Berlinin, pasi që të dy e karakterizuan lëvizjen e Moskës si të “pritur”, por edhe “përgatitën” rezervuarët e tyre të magazinimit.

“Për fat të keq, lëvizja e Gazprom nuk është befasuese. Përdorimi i gazit natyror si armë nuk do të ndryshojë vendosmërinë e BE-së. Ne do të përshpejtojmë rrugën tonë drejt pavarësisë energjetike.Detyra jonë është të mbrojmë qytetarët tanë dhe të mbështesim lirinë e #Ukrainës”, komentoi në Twitter presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ndërsa “me rastin e vendimit të Rusisë për të mos lejuar rrjedhën e gazit përmes Nord Stream në këtë moment 1 , terminalet e gazit natyror të lëngshëm LNG, nivelet e lidhura të depozitimit dhe kursimet e konsiderueshme bëhen edhe më të rëndësishme,” tha Klaus Müller, President i Bundesnetzagentur, rregullatori gjerman i rrjetit të gazit, në një koment në të njëjtën media sociale. , duke shtuar se “është mirë që Gjermania tani është më e përgatitur, por tani varet nga secili prej nesh”.

Ndërprerja e pacaktuar e furnizimit të Evropës me gaz natyror rus nëpërmjet gazsjellësit Nord Stream 1 “është pjesë e luftës psikologjike të Rusisë kundër nesh”, vuri në dukje në Twitter Michael Roth, kreu i komitetit të punëve të jashtme të parlamentit gjerman, pasi askush nuk e di kohën. kërkohet ta riparojë atë, pasi Gazprom përmend një “arsye teknike” për pasivitetin e tij.

Një reagim u regjistrua dje nga Shtëpia e Bardhë, pasi “për fat të keq, nuk është për t’u habitur që Rusia vazhdon të përdorë energjinë si mjet në kurriz të konsumatorëve evropianë”, komentoi një përfaqësues i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, për agjencinë Reuters.

Njoftimi i Gazprom

” Zbulohet një rrjedhje e vajit të motoritduke përzier izoluesin në terminalet e kabllove të sensorit të shpejtësisë së rotorit me presion të ulët dhe të ndërmjetëm në turbinë gjatë kësaj pune mirëmbajtjeje. Derisa riparimi (…) transporti i gazit natyror përmes Nord Stream do të pezullohet plotësisht,” tha grupi, duke pretenduar se rrjedhja e vajit të motorit u gjet në turbinën kryesore të gazit në stacionin e kompresorit Portovaya pranë Shën Petersburgut, duke hequr të gjithë ngarkesën, e përgjegjësisë për Siemens Energy.

Konkretisht në njoftimin e tij, Gazprom thekson gjithashtu se turbina nuk mund të funksionojë në mënyrë të sigurt derisa të riparohet rrjedhja dhe nuk ka paraqitur një afat kohor për rifillimin e furnizimit me gaz natyror përmes gazsjellësit, i cili do të rifillonte funksionimin në orët e para të mëngjesit. sot, pas një ndërprerjeje treditore në mirëmbajtje.
Besueshmëria e tubacionit rus të gazit natyror Nord Stream 1 kërcënohet pasi vetëm një turbinë po funksionon në stacionin kryesor të kompresimit, komentoi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Lojë fajësuese për tubacionet

Sidoqoftë, rrjedhja e vajit të motorit që, sipas Gazprom, u zbulua në turbinën e fundit të funksionimit të stacionit të kompresorit Portovaya nuk përbën një arsye teknike për mbylljen e tubacionit Nord Stream 1, pretendoi Siemens Energy. “Rrjedhje të tilla normalisht nuk ndikojnë në funksionimin e një turbine dhe mund të mbyllen në vend. Është një procedurë rutinë në kuadër të punëve të mirëmbajtjes”, tha kompania gjermane.

“Edhe në të kaluarën rrjedhje të tilla nuk kanë sjellë ndërprerje. Siemens Energy nuk i është caktuar asnjë punë mirëmbajtjeje për momentin, por ne jemi në pritje,” vuri në dukje Siemens Energy, duke përfunduar se “pavarësisht nga kjo, ne kemi theksuar tashmë shumë herë se ka shumë turbina të tjera të disponueshme në stacionin e kompresorit Portovaya për të. operon Nord Stream 1”.