Anijet e rojës bregdetare greke kanë hapur zjarr ndaj një anijeje mallrash që lundronte në ujërat ndërkombëtare në Detin Egje

Anijet e rojës bregdetare greke kanë hapur zjarr ndaj një anijeje mallrash që lundronte në ujërat ndërkombëtare në Detin Egje, duke përshkallëzuar tensionet me Turqinë që janë rritur javët e fundit.

Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, për fat të mirë nuk pati viktima në të shtënat 11 milje detare (20 km) në jugperëndim të ishullit turk të Bozcaada të shtunën, tha një deklaratë e rojës bregdetare turke.

Pas “zjarrit ngacmues” nga dy anije greke, dy anije të rojës bregdetare turke shkuan në zonë dhe varkat greke u larguan, është thënë më tej.

Roja bregdetare greke konfirmoi se gjuajti “të shtëna paralajmëruese” në një anije që “lëvizte në mënyrë të dyshimtë” në ujërat territoriale greke pranë ishullit Lesbos.

Kapiteni i anijes së mallrave refuzoi të lejonte një inspektim dhe më vonë u shoqërua në ujërat e afërta turke, thanë zyrtarët e rojës bregdetare greke, duke theksuar se ata informuan autoritetet detare në Turqi për incidentin.

Zona është e njohur për shumë anije që sjellin emigrantë nga Turqia në vendet e Bashkimit Evropian, Greqi dhe Itali.

Dhe roja bregdetare greke thotë se kontrollon rregullisht anijet që sillen në mënyrë të dyshimtë në Egje.

Vendet fqinje janë përfshirë në mosmarrëveshje për dekada dhe fërkimet janë rritur në javët e fundit, me të dyja palët që pretendojnë shkelje të hapësirës ajrore.

Madje zyrtarët grekë kanë ngritur shqetësime për një tjetër shpërthim konflikti në Evropë pas luftës së Rusisë në Ukrainë.

Ankaraja ka akuzuar Athinën për “pushtimin” e disa ishujve të Egjeut dhe për ngacmimin e avionëve turq me sistemet e mbrojtjes S-300 të prodhimit rus të stacionuar atje.

Por Athina i mohon pretendimet.

Greqia thotë se duhet të mbrojë ishujt e saj lindorë, duke përfshirë pikat e nxehta turistike Rodos dhe Kos, të cilat janë shumë më afër Turqisë.