8 klube gjobiten nga UEFA për shkelje të rregullit financiar, e pësojnë Milani, Interi, Juventusi e PSG-ja

UEFA ka njoftuar për sanksionimin e tetë klubeve shkaku i rregullit të Fair Play-t Financiar.


Klubet e dënuara për shkelje të këtij rregulli janë Milani, Juventusi, Interi, Paris Saint-Germaini, Roma, Monaco, Besiktasi dhe Marseille.

Një deklaratë e lëshuar nga UEFA konfirmon se tetë klube kanë rënë dakord për kontribute financiare prej 172 milionë eurosh, të cilat do të mbahen nga të ardhurat që këto klube fitojnë nga pjesëmarrja e tyre në garat e klubeve të UEFA-s.
Të gjitha klubet do të duhet të paguajnë një gjobë nga 2 deri në 10 milionë euro, një shifër e cila mund të rritet në rast se nuk respektojnë marrëveshjen e nënshkruar me UEFA-n.

Kjo do të thotë se Milanit i është kërkuar të paguajë 2 milionë euro nga 15 milionë euro në total, Juventusi duhet të paguajë 3,5 milionë euro nga 23 milionë euro, Interi 4 milionë euro nga totali prej 26 milionë eurosh dhe Roma duhet të paguajë 5 milionë euro nga gjoba prej 35 milionë eurosh.

Gjoba më e madhe shkon për Paris Saint-Germain, i cili duhet të paguajë 10 milionë euro tani, e destinuar të bëhet edhe 65 milionë nëse nuk respekton parametrat e rënë dakord me UEFA-n në tre vitet e ardhshme.

Milani dhe Juventusi kanë garantuar të jenë brenda parametrave deri në sezonin 2025/26 me një marrëveshje marrëveshjeje trevjeçare, ndërsa Interi dhe Roma kanë zgjedhur një marrëveshje katërvjeçare dhe për rrjedhojë, duke nisur nga ky sezon, vetëm 23 lojtarë do të jenë në gjendje të regjistrohen në listën e UEFA-s në vend të 25.

Klubet e tjera të penalizuara janë AS Monaco (0.3 milion € nga 2 milion €), Olympique Marseille (0.3 milion € nga 2 milion €) dhe Besiktas (€ 0.6 milion nga 4 milion €).

Napoli, Lazio, Barcelona, ​​Chelsea, Leicester City, Manchester City dhe West Ham United kanë shmangur dënimet për shkak të “zbritjeve të jashtëzakonshme të COVID-it dhe shqyrtimit të rezultateve financiare” por nga ky sezon ata do të monitorohen nga afër.

Të tjerët që nuk arritën të përmbushnin kërkesat e normës së barabartë, por u liruan për shkak të masave të urgjencës COVID-19, janë Borussia Dortmund, FC Basel, Union Berlin, Fenerbahçe, Feyenoord, Olympique Lyonnais, Glasgow Rangers, Real Betis, Royal Antwerp , Sevilla, Trabzonspor dhe VfL Wolfsburg.