Gjykata supreme ruse të martën caktoi regjimentin “Azov” të Ukrainës si grup terrorist.

Regjimenti “Azov”, i cili ka rrënjë të ekstremit të djathtë dhe ultra-nacionalist, ka qenë një nga formacionet më të spikatura ushtarake ukrainase që luftojnë kundër Rusisë në Ukrainën lindore, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Rusia rregullisht i është referuar “Azovit” në mbështetje të pohimit të saj se Ukraina kontrollohet nga “fashistët”.

Propaganda shtetërore ruse i ka krahasuar luftëtarët e “Azovit” me nazistët e Luftës së Dytë Botërore, humbja e të cilëve nga Bashkimi Sovjetik mbetet një pjesë thelbësore e identitetit kombëtar rus.

I vendosur më parë në qytetin portual të Ukrainës lindore të Mariupolit, shumë nga personeli i regjimentit u kapën nga forcat ruse kur qyteti ra në maj pas një rrethimi gati tre mujor.

Zyrtarët në Republikën Popullore të Donetskut, entiteti i mbështetur nga Rusia që pretendon Mariupolin si pjesë të territorit të saj, thanë në muajin maj se luftëtarët e kapur të regjimentit “Azov” mund të përballen me dënimin me vdekje, sipas ligjeve të republikës së vetëshpallur.