Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Nancy Pelosi në ishull.

Kjo kërkesë e Japonisë vjen pas zhvillimeve që përfshijnë pesë raketa balistike që kinezët bien në zonën ekskluzive ekonomike japoneze.

Hayashi u takua me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken në Phnom Penh për samitin ministror të ASEAN-it, dhe të dy dënuan ashpër veprimet e Pekinit.

Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi anuloi intervistën me Hayashi.

Tajvani tha se Kina lëshoi 11 raketa balistike në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, raporton BBC.