Është prezantuar zyrtarisht Charles de Ketelaere sio lojtar i Milan. CDK arrii menjëherë në Milano dhe nënshkroi kontratë deri në vitin 2027. Bruges përfitoi 35 milionë euro plus bonuse.

Në konferencën e sotme për shtyp, sulmuesi belg ishte shumë i lumtur, teksa ka thënë edhe fjalët e para si kuqezi.

“Javët e fundit kanë qenë shumë intensive dhe të vështira. Ua kam shprehur agjentëve të mi dëshirën për të ardhur në Milano. Për mua gjëja më e rëndësishme ishte arritja e këtij momenti historik,” tha belgu në konferencën për shtyp.

Për mentalitetin e Milanit? “Tifozët kanë pasion të madh, mua më pëlqen shumë ky aspekt: ​​është për ta që ne luajmë futboll. Në stërvitje tashmë kam ndjerë intensitet, jam shumë i gatshëm të ndjek këto ritme që jam. tashmë jam mësuar; do të më duhet të mësohem me një nivel më të lartë.”

Për krahasimet me Kakà-n? “Kam parë disa video rreth Kakà-s dhe po, në disa mënyra jemi të ngjashëm. Ai është një lojtar fantastik. Por unë kam karakteristikat e mia dhe mund të shpresoj vetëm t’i sjell Milanit të gjithë suksesin që ai ka sjellë. “.

Numri 90? “Kam veshur këtë numër te Bruges dhe meqenëse më çoi drejt suksesit vendosa ta mbaj te Milan”.

Pse Milan? “Zgjodha Milanin për projektin për të rinjtë, vizitoj shumë talente që po rriten këtu. Qëllimi është të ndjekim të njëjtën rrugë.”

Në stërvitjet e para? “Kam bërë dy ose tre stërvitje këtu, më mirëpritën menjëherë. Ata janë të interesuar se si ndihem, nëse gjithçka shkon mirë, cilat janë pritshmëritë e mia… Dua të integrohem sa më shpejt, pas së cilës Do t’i lejoj vetes pak pushim”.

Çfarë ndjetë për telefonatën e Maldinit? “Maldini është një pjesë e madhe e historisë së Milanit, por edhe e së tashmes. Ai ndikon në shumë gjëra. Kështu që ai ndikoi edhe tek unë, por projekti ishte gjëja më e rëndësishme.”

Cilësitë taktike? “Kam cilësi të mira teknike, prekje të parë të mirë. Më pëlqen të vrapoj thellë dhe në hapësira. Përsa i përket pozicionit, në karrierën time kam luajtur në shumë vende. Kam nisur si mesfushor sulmues për të shkuar në sulm. Tani e shoh veten mirë me një sulmues në krah, si një mesfushor sulmues, pothuajse si një 9-she e vërtetë.

Rreth legjendave të Milanit? “Milani ka pasur një histori të shkëlqyer, por të gjithë këtu shikojnë nga e ardhmja. Kështu që shpresoj se mund të ndihmoj. Mund të më krahasoni me të gjitha këto legjenda, por kjo nuk është ajo që po mendoj tani.”

Cili lojtar kundërshtar ju intrigon në Serie A? “Ka shumë yje të mëdhenj. Unë nuk mendoj aq shumë për lojtarët e tjerë, mendoj vetëm për veten time, se si mund të përmirësohem.”

Champions League?“Një nga objektivat e skuadrës do të jetë avancimi përtej grupeve të Ligës së Kampionëve. Sigurisht që nuk do të jetë e lehtë, por ne kemi për detyrë të provojmë.”