Presidenti Stevo Pendarovski sot realizoi takim me kryetaren e RDM, Maja Moraçanin, kryetarin e Lidhjes Demokratik, Pavle Trajanov dhe kryetarin e Partisë Liberal Demokratike, Goran Milevski, parti që janë pjesë e koalicionit qeveritar.

Në takim, siç është njoftuar nga kabineti i Pendarovskit, Moraçanin, Trajanov dhe Milevski kanë shpjeguar qëndrimet e partisë për propozimin francez dhe kanë theksuar shqetësimet e tyre.

Pas takimit, Milevski për TV 24 ka dhënë këtë deklaratë: