Gjenerali më i lartë amerikan ka lëshuar një paralajmërim të ashpër për synimet ushtarake të Kinës ndaj SHBA-së dhe aleatëve në rajon, duke thënë se Pekini është bërë më agresiv dhe numri i përgjimeve kineze në det dhe në ajër janë “rritur ndjeshëm” vitet e fundit.

“Kina po rritet në agresivitetin e saj në retorikën e saj, por edhe në aktivitetin e saj”, tha të premten kryetari i shefit të shtabit të përbashkët Mark Milley para një grupi gazetarësh që udhëtonin me të në Azi, sipas një transkripti të deklaratave të tij nga Departamenti i Mbrojtjes, shkruan CNN, transmeton Gazeta Express.

“Vëllimi, numri i përgjimeve kineze në det dhe në ajër janë rritur ndjeshëm gjatë pesë viteve”, tha Milley, megjithëse ai nuk ofroi detaje të mëtejshme mbi shifrën.
Komentet e forta nga Milley nënvizojnë përpjekjet e administratës Biden për ta bërë përballjen me Kinën një prioritet strategjik kyç dhe ato vijnë pasi kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi duket se po përgatitet të drejtojë një delegacion të Kongresit në Tajvan, një ishull vetëqeverisës që Pekini e pretendon si të tijin. territori.

Presidenti Joe Biden ka sugjeruar se ushtria amerikane beson se një udhëtim i mundshëm i Pelosit dhe ligjvënësve të tjerë do të përbënte rreziqe sigurie. Pentagoni nuk ka pranuar të thotë nëse zyrtarët e kanë informuar drejtpërdrejt demokratin e Kalifornisë, por zyrtarët thonë se shqetësimet përfshijnë krijimin e një zone të ndaluar fluturimi ose rritjen e përgjimeve të pasigurta të anijeve dhe avionëve të SHBA-së dhe aleatëve në rajonin e Paqësorit.

CNN raportoi javën e kaluar se Milley urdhëroi një rishikim gjithëpërfshirës të ndërveprimeve ushtarake të SHBA-së me forcat kineze gjatë pesë viteve të fundit pasi shqetësimet për sjelljen e sigurt të Pekinit në rajonin Indo-Paqësor rriten, sipas tre zyrtarëve të Mbrojtjes.