Filipinet janë tronditur të mërkurën në mëngjes nga një tërmet me magnitutë 7.3 të shkallës Rihter. Për pasojë, të paktën dy persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Tërmeti i cekët por i fuqishëm goditi provincën malore dhe pak të populluar të Abra në ishullin kryesor të Luzonit, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA. Ai shkaktoi rrëshqitje të vogla dheu dhe dëmtoi ndërtesa dhe kisha, ndërsa bëri që turmat e tmerruara dhe pacientët e spitaleve të nxitonin jashtë.

Tërmeti u ndje fuqishëm në kryeqytetin e vendit Manila, me sistemin e metrosë së qytetit të ndalur në orën e pikut pas tërmetit, tha ministria e transportit. Është evakuuar edhe godina e senatit në kryeqytet.

Një punëtor ndërtimi 25-vjeçar në La Trinidad, kryeqyteti i provincës pa dalje në det Benguet, vdiq kur ndërtesa trekatëshe në të cilën ai po punonte u shemb, tha policia. Shtatë punonjës të tjerë shpëtuan. Ndërkohë, një fshatar humbi jetën pasi u godit nga rënia e pllakave të çimentos në shtëpinë e tij në Abra, ku të paktën 25 të tjerë u plagosën dhe kryesisht u mbyllën në spitale, thanë zyrtarët. /abcnews.al/