Ish-kreu britanik i Formula 1, Bernie Ecclestone, ka bërë një deklaratë ku i cili ka lënë pa fjalë gazetarët e pranishëm dhe shikuesit e emisionit të mëngjesit “Good Morning Britain” me një deklaratë në lidhje me Vladimir Putin.

91-vjeçari beson se miku i tij, Putin, një burrë i fortë nga Rusia, bëri gjënë e duhur duke pushtuar Ukrainën ndërsa i hodhi topin presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, duke thënë se ai duhet të kishte bërë më shumë për të shmangur luftën.

Sipas gazetës britanike “Daily Mail”, Ecclestone theksoi gjithashtu se presidenti i Rusisë është një njëri i ndjeshëm.

Duke folur nga një çati me diell në Ibiza, ai tha duke iu referuar viktimave civile në Ukrainë “nuk ishte e qëllimshme”.

Për Presidentin e Ukrainës, Ecclestone tha se, para luftës, Zelensky ishte një komedian dhe me sa duket dëshiron të vazhdojë të jetë.

Ai shtoi se pushtimi i Ukrainës “mund të kishte përfunduar ndryshe” nëse Zelensky “bisedonte me Putinin”.

“Unë e kuptoj që ai ishte një komedian dhe mendoj se dëshiron të vazhdojë këtë profesion, sepse mendoj se nëse do të kishte menduar disa gjëra, sigurisht që do të kishte bërë një përpjekje më të madhe për të folur me Putin, i cili është një njeri i arsyeshëm dhe do ta kishte dëgjuar ndoshta “Ai bëri diçka për këtë”, tha ai në përgjigje të një pyetjeje të gazetarit britanik Ben Shepard.

Kujtohet se një muaj më parë ish-kreu i Formula 1, duke pikuar mjaltë për Putinin, u arrestua në Brazil për armëmbajtje pa leje.

Biznesmeni 91-vjeçar ka rënë në prangat e autoriteteve teksa po hipte në një avion privat me destinacion Zvicrën, sipas policisë lokale.

Ecclestone pranoi se arma ishte e tij, por tha se nuk e dinte se ishte në bagazhin e tij, i tha policisë.

Ai vendosi lirimin me kusht dhe u lirua për të udhëtuar në Zvicër.