Marco van Basten e di se sa e vështirë është të shënosh gola, duke qenë vetë një sulmues dhe duke u bërë një legjendë e futbollit që përfaqëson ekipin holandez të futbollit dhe AC Milan.

Ikona e futbollit hodhi dritë mbi një sërë gjërash dhe tronditet vazhdimisht nga tifozët e futbollit që besojnë se Cristiano Ronaldo është më i mirë se Lionel Messi.

“Cristiano është një lojtar i madh, por ata që thonë se ai është më i mirë se Messi nuk dinë asgjë për futbollin, ose e thonë me keqbesim”, tha Van Basten për të përditshmen italiane “Corriere dello Sport”.

“Messi është unik. E pamundur të imitohet dhe e pamundur të përsëritet. Një lojtar si ai shfaqet çdo 50 apo 100 vjet. Si fëmijë, ai ra në tenxheren e gjeniut të futbollit.”

Megjithatë, kur erdhi puna për të renditur më të mëdhenjtë e tij të të gjitha kohërave, Van Basten neglizhoi të përmendte ish-kapitenin e Barcelonës.

“Pele, Diego Maradona dhe Johan Cruyff janë për mua tre lojtarët më të mirë në histori”, tha Van Basten.

“Si fëmijë, doja të isha si Cruyff. Ai ishte shoku im. Më mungon. Pele dhe Maradona ishin gjithashtu të jashtëzakonshëm.”/