Një sulm raketor ka goditur një qendër tregtare me mbi 1000 civilë brenda në qytetin ukrainas të Kremenchuk, ka thënë presidenti Volodymyr Zelenskyy.

“Qendra tregtare është në flakë, zjarrfikësit po përpiqen të shuajnë zjarrin, numri i viktimave është i pamundur të imagjinohet”, tha lideri i vendit në Telegram.

Pamjet në mediat sociale treguan një numër të madh njerëzish jashtë ndërsa ndërtesa digjej.

Të paktën dy persona u vranë dhe 20 u plagosën në sulm, tha nënkryetari i zyrës presidenciale të Ukrainës.

Kryetari i bashkisë së qytetit Vitaliy Meletskiy tha se ka të vdekur dhe të lënduar, por nuk dha shifra.

Kremenchuk është vendi i rafinerisë më të madhe të naftës në Ukrainë.

Qyteti industrial kishte një popullsi prej 217,000 banorësh përpara pushtimit të Rusisë në shkurt. skynews