Google feston 75-vjetorin e publikimit të parë të një prej kalendarëve më të lexuar. Anne Frank (12 qershor 1929 – shkurt ose mars 1945) ishte një grua gjermane me origjinë hebreje e cila shkroi një ditar gjatë pushtimit gjerman të Holandës.

Familja e saj ishte zhvendosur në Amsterdam kur nazistët erdhën në pushtet në Gjermani, por u bllokuan kur pushtimi u shtri në Holandë. Ndërsa persekutimi i hebrenjve u intensifikua, familja filloi të fshihej në dhoma të fshehta në zyrën e babait të tij, Otto Frank, në korrik 1942. Dy vjet më vonë ata u dëbuan dhe familja u dërgua në kampet e përqendrimit.

Pushtuesi plaçkiti papafingo, ku fshihej familja e saj, duke lënë në dysheme revista, libra dhe gazeta. Disa ditë më vonë, një pastruese gjeti mes tyre ditarin e Anës. E pavetëdijshme se çfarë ishte, ajo ia dorëzoi Mipit dhe Ellit, dy vajzave, ndihma e të cilave për familjet hebreje nuk u zbulua kurrë.

Anna dhe motra e saj Margot u transportuan në kampin gjerman Bergen-Belzen dy muaj para se nëna e tyre të vdiste. Atje, Anna tregoi të njëjtin guxim dhe gjakftohtësi që e kishte bërë të famshme në Aushvic. Në shkurt 1945 të dyja vajzat u sëmurën nga tifoja. Një ditë, Margot, duke u përpjekur të ngrihej nga shtrati i saj, i cili ishte pak sipër shtratit të Anës, humbi ekuilibrin dhe u rrëzua. Në gjendjen e saj, trupi i saj nuk mundi të përballonte goditjen, shkruan abcnews.al.

Vdekja e motrës së saj i shkaktoi Anës atë që të gjitha vuajtjet e saj të mëparshme nuk mund të shkaktonin, asaj iu thye morali. Disa ditë më vonë, në fillim të marsit, ajo vdiq. Babai i saj, Otto, i vetmi i mbijetuar, u kthye në Amsterdam pas përfundimit të luftës, ku zbuloi se ditari i saj ishte ruajtur. I bindur se ishte e vetmja dëshmi, ai vazhdoi ekstradimin e tij. Ditari u botua në holandisht me titullin Het Achterhuis (Shtëpia e pasme).

Ditari, i cili iu dha Anës si dhuratë për ditëlindjen e saj të 13-të, përshkruan ngjarjet e jetës së saj nga 12 qershor 1942 deri në ditën e fundit që ajo shkroi në të, 1 gusht 1944. I shkruar në holandisht, është përkthyer në shumë gjuhë dhe u bë një nga librat më të lexuar në botë. Përshtatur për televizion, kinema, teatër, madje edhe opera. Libri jep një përshkrim të hollësishëm të jetës së përditshme gjatë pushtimit nazist; përmes shkrimeve të saj, Ana Frank u bë një nga viktimat më të famshme të Holokaustit./abcnews.al