Moti sot do të jetë me diell, me vranësira të vogla lokale dhe me erë të përforcuar nga drejtimi veriperëndimorë, më e theksuar në pjesët perëndimore të vendit.

Pasdite në më shumë vende moti do të jetë jo-stabil, me reshje të rrëmbyeshme të shiut, erë të përforcuar dhe paraqitje të breshrit.

Temperatura minimale do të jetë në interval prej 13 deri në 22, ndërsa ajo maksimale do të arrij prej 29 deri në 38 gradë.

Në Shkup dhe rrethinë moti do të jetë i ngjashëm. Temperatura minimale do të ulet në 18, ndërsa ajo maksimale do të arrij në 34 gradë Celsiusë.