A e keni njohur?

Një nga aktorët më të njohur në historinë e kinematografisë turke, Cuneyt Arkin ka vdekur në moshën 85-vjeçare.
Arkin iu dha trajtim mjekësor mbrëmë në një spital privat në Stamboll.

Aktori veteran portretizoi një larmi karakteresh, nga ai i një zotëri elegant deri te luftëtarët turq, pushtuesit e hapësirës dhe shefat e policisë gjatë gjithë karrierës së tij në Yesilcam, pseudonimi i dhënë kinemasë klasike turke.

Ai ishte i njohur për rolet në filmat e “Kara Murat”.

Një nga filmat e tij më të njohur ishte filmi i vitit 1982 “Njeriu që shpëtoi botën”, i renditur në kategorinë e filmave më të mirë në faqen e internetit të IMDb.

Arkın përfundoi shërbimin e tij ushtarak në Eskisehir ku u takua me regjisorin Halit Refig. Pasi punoi për disa kohë si mjek dhe mbaroi detyrën ushtarake, ai iu bashkua një konkursi të mbajtur nga revista Artist. Ai fitoi konkursin dhe filloi karrierën e tij të aktrimit.

Pasi hyri në kinemanë turke, ai ishte shumë produktiv, duke bërë rreth 30 filma në dy vitet e tij të para, gjë që nuk ishte e pazakontë në ditët e para të industrisë së filmit turk. Përgjatë mesit të viteve 1960 dhe 1970, ai do të fitonte yll dhe do të bëhej një artist i dashur për publikun e ndjekur nga filmat.

Nga interpretimi i të rinjve pasionantë të pashëm në romanca deri te luajtja në trillera aksion, filma historikë, komedi dhe fantashkencë, ai do të përfshinte një repertor të madh gjatë gjithë karrierës së tij.

Arkın ka marrë çmime të ndryshme gjatë karrierës së tij. Megjithatë, çmimi i vërtetë për të është admirimi i pafund nga njerëzit e çdo brezi.