Aktivistët të veshur si udhëheqës të Grupit të Shtatë organizuan një protestë në sheshin e qytetit të Garmisch-Partenkirchen, pranë vendit të samitit.

Të veshur me veshje tradicionale bavareze dhe maska ​​të mëdha që të kujtojnë kokat e presidentit amerikan Joseph Biden, kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe liderëve të tjerë, aktivistët pretenduan të “vulosnin” planetin Tokë në fillim të samitit, raportoi AP.

“Ne presim një sinjal të qartë se ata do të përmbushin detyrimet e tyre sipas Marrëveshjes së Parisit dhe do të bëjnë përmirësime të qarta kur bëhet fjalë për mbrojtjen e klimës”, tha Charlotte Becker nga organizata kundër varfërisë Oxfam.

OJQ-ja po kërkon gjithashtu vendosjen e një takse mbi fitimet e tepërta të fituara gjatë pandemisë së koronavirusit, e cila thotë se do të sjellë qindra miliarda dollarë. Paratë duhet të përdoren për të luftuar varfërinë dhe urinë në mbarë botën, thuhet në deklaratë. Policia vendosi mijëra policë rreth vendit të samitit në fshatin bavarez të Elmau, pranë Garmisch-Partenkirchen dhe Mynihut.