Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të zhvillojë bisedime me rivalët, në një përpjekje për të arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri funksionale.

Macron ka të ngjarë të ketë nevojë për mbështetjen e një ose më shumë partive më të vogla për të kaluar reformat kryesore përmes Asamblesë Kombëtare, pasi humbi shumicën e përgjithshme në raundin e dytë të votimit legjislativ të së dielës.

Gjashtë nga kundërshtarët politikë të Macronit do të mbërrijnë në Pallatin Elysee njëri pas tjetrit të martën, duke përfshirë udhëheqësen e ekstremit të djathtë Marine Le Pen.

Më shumë bisedime do të zhvillohen të mërkurën, por deri më tani Jean-Luc Melenchon, kreu i bllokut të ardhshëm më të madh në Asamblenë Kombëtare, të partive të majta ekstreme, socialiste dhe të gjelbër, përjashtojnë idenë e takimit me Macronin, raporton euronews.

Ndërkohë, kryeministrja Elisabeth Borne pritet të japë dorëheqje, të cilën e ka pranuar presidenti francez.

Në fund të raundit të dytë të zgjedhjeve të dielën, kandidatët për deputetë të partisë së Macronit fituan 245 vende, përpara koalicionit të krahut të majtë, Nouvelle Union Populaire Ecologique et Sociale (NUPES) me 131 dhe Tubimit Kombëtar të ekstremit të djathtë që bëri një përparim historik me 89 ndenjëse.

Kush mund të hyjë në partneritet me Macronin në Asamblenë Kombëtare?

“Ne jemi dhe do të mbetemi në opozitë: nuk do të ketë asnjë pakt apo koalicion me Emmanuel Macron”, tha Christian Jacob, kreu i republikanëve.

Blloku NUPES së bashku me të gjelbërit ka shumë të ngjarë të kundërshtojë me forcë reformat e Macronit, duke u nisur nga ulja e moshës së pensionit nga 62 në 60 vjeç dhe rikthimin e taksave ndaj njerëzve dhe kompanive. Megjithatë, lideri i bllokut Jean-Luc Melenchon ka shumë të ngjarë të heqë dorë nga ambiciet për të qenë kryeministër.

Ndërkohë Marine Le-Pen u zotua të “zbatojë bllokimin e të gjitha reformave të dëmshme” që Macron po propozon, “para së gjithash” do të ishte bllokimi i planeve për të rritur moshën e pensionit në Francë në 65 vjeç.