Kancelari gjerman Olaf Scholz para Samitit BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel tha se

“Çështja më e rëndësishme është që të gjithë bashkë të punojmë bashkë dhe shtete e Ballkanit Perëndimor të kenë mundësinë e mirë që me të vërtetë të bëhen anëtarë të Bashkimit Evropian. Kanë punuar aq fort, andaj është detyra jonë e përbashkët që të bëjmë që kjo të ndodhë”, deklaroi Scholz.