Shumica prej nesh kanë një qëndrim të qetë kur bëhet fjalë për të pikturuar një fotografi për veten tonë. Dafina është një pemë aromatike me gjelbërim të përhershëm që përdoret zakonisht si erëz për shumë ushqime. Megjithatë, a e dini se kjo bimë përveç që ka një erë të këndshme është edhe shumë e dobishme për shëndetin tonë fizik?

Gjethet e kësaj peme të pabesueshme kanë shumë veti medicinale. Kështu që mund të kuroni shumë probleme nëse bëni një vaj nga kjo bimë dhe e përdorni.

Shihni përfitimet e gjetheve të dafinës:

Ato pastrojnë zorrën e trashë
Qetësoni nervat
Ato ofrojnë forcë shpirtërore dhe përkushtim
Ato lehtësojnë dhimbjet në kyçe dhe variçet
Ata heqin ënjtjen
Ato ofrojnë imunitet më të fortë
Receta për vajin e dafinës

Përbërësit e nevojshëm:

30 g gjethe dafine
250 ml vaj ulliri
Përgatitja:

Gjëja e parë që duhet të bëni është të bluani gjethet e dafinës. Më pas vendosni vajin e ullirit sipër gjetheve. Vendoseni përzierjen në një kavanoz. Mbyllni kavanozin fort. Ju duhet ta lini kavanozin në një vend të errët të ftohtë për 2 javë.

Duhet ta shkundni herë pas here. Kur të kenë kaluar 2 javë, kullojeni masën që rezulton dhe vendoseni në një enë tjetër të pastër me kapak. Kjo përzierje rekomandohet të ruhet në frigorifer./abcnews.al