Federico Bernardeschi do të largohet nga Juventusi në fund të sezonit kur t’i mbarojë kontrata, kanë konfirmuar burimet për Football Italia.

Anësori italian kishte shpresuar të zgjaste marrëveshjen e tij me finalistët e Coppa Italia, por i është thënë se nuk është pjesë e projektit dhe do të bëhet lojtar i lirë nga 30 qershori.

Një burim i tha Football Italia se, pas diskutimeve të gjata, lojtari dhe klubi arritën marrëveshjen reciproke se ishte më mirë të shkonin në rrugë të ndara.

Bernardeschi ishte një objektiv për një mori klubesh në Evropë, kur ai shpërtheu në skenë në Fiorentina dhe iu dorëzua fanella prestigjioze nr. 10 e veshur nga Roberto Baggio.

Sidoqoftë, në vitin 2017 ai zgjodhi të transferohej te Juve në një marrëveshje me vlerë 40 milionë euro dhe fitoi një titull në Serie A dhe Kupën e Italisë.

Bernardeschi vazhdoi të fitojë dy tituj të tjerë të ligës dhe më shumë Coppa Italia ndërsa ishte gjithashtu një anëtar i skuadrës triumfuese të Italisë në Euro 2020.

Në total, ai ka bërë 182 paraqitje për Bianconerët, duke shënuar 12 gola.