Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i tha CNN sot se të gjitha vendet e botës duhet të përgatiten për mundësinë që presidenti rus Vladimir Putin të mund të përdorë armë bërthamore në luftën kundër Ukrainës.

Në një intervistë për CNN, Zelensky u shpreh se Putin mund të përdorë armët bërthamore ose kimike, sepse ai nuk vlerëson jetën e popullit të Ukrainës.

“Jo vetëm unë, e gjithë bota, të gjitha vendet duhet të shqetësohen sepse mund të mos jetë informacion i vërtetë, por mund të jetë i vërtetë. Armët kimike, ata mund ta bëjnë atë, për ta jeta e njerëzve, asgjë. Kjo është arsyeja pse. Ne duhet të mendojmë të mos kemi frikë, të mos kemi frikë, por të jemi gati. Por kjo nuk është një çështje për Ukrainën, jo vetëm për Ukrainën, por për të gjithë botën, mendoj”, tha presidenti Ukrainas.

Zelensky ka qëndruar në Ukrainë gjatë gjithë rrjedhës së luftës 50-ditore me Rusinë, pasi forcat e Ukrainës i kanë rezistuar përpjekjeve të Kremlinit për të kapur Kievin dhe kanë detyruar Rusinë të ripërqendrojë përpjekjet e saj të luftës në rajonet lindore dhe jugore të vendit, ku Ukraina po parashikon një përshkallëzim të konsiderueshëm të luftimeve në ditët në vijim.

Një nga luftanijet më të rëndësishme detare të Rusisë u fundos në Detin e Zi këtë javë, për të cilën Ukraina tha se ishte rezultat i një sulmi raketor, ndërsa Rusia pretendoi se ishte për shkak të një zjarri nga shpërthimi i municioneve.