Asnjë marrëveshje për një korridor humanitar nuk ishte arritur me Rusinë për evakuimin e civilëve nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol, tha të hënën zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk.

“Sot, pala ruse shpalli edhe një herë ekzistencën e një korridori për largimin e civilëve nga Azovstal”, tha ajo në një deklaratë në Telegram.

“Kjo mund të besohej nëse rusët nuk do t’i kishin thyer korridoret humanitare shumë herë më parë. Unë e di se çfarë po them sepse, në emër të presidentit, unë personalisht jam duke zhvilluar negociata të tilla dhe duke organizuar korridoret humanitare. Është e rëndësishme të kuptohet se Korridori humanitar hapet me marrëveshje të të dyja palëve. Korridori i shpallur në mënyrë të njëanshme nuk ofron siguri, prandaj në fakt nuk është korridor humanitar”.

“Pra, unë deklaroj zyrtarisht dhe publikisht: për fat të keq, sot nuk ka marrëveshje për korridoret humanitare nga Azovstal,” shtoi Vereshchuk, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë lëshoi ​​një deklaratë të hënën duke ofruar ndërprerjen e të gjitha armiqësive rreth fabrikës “Azovstal”, një objekt i madh ku forcat ukrainase ende po qëndrojnë, për të lejuar civilët të largohen “në çdo drejtim që ata zgjedhin”.

Vereshchuk tha se pala ukrainase i kishte kërkuar sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres që të inicojë dhe garantojë një korridor evakuimi për civilët nga Azovstal. Guterres është planifikuar të takohet veçmas me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe presidentin rus Vladimir Putin.

“Në veçanti, ne kërkojmë që përfaqësuesit e Kombeve të Bashkuara dhe Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq të jenë të pranishëm në kolonën humanitare,” tha Vereshchuk. “Ne shpresojmë për efektivitetin e bisedimeve të sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së me përfaqësuesit rusë”.