Rusia duket se ka filluar ofensivën e re të planifikuar në lindje të Ukrainës, tha të hënën zyrtari më i lartë i sigurisë në Ukrainë, njoftoi agjencia e lajmeve “Reuters”.

“Këtë mëngjes, përgjatë pothuajse të gjithë vijës së frontit të rajoneve Donetsk, Luhansk dhe Kharkiv, pushtuesit u përpoqën të thyejnë mbrojtjen tonë”, tha Sekretari i Këshillit të Sigurisë Oleksiy Danilov gjatë disa komenteve televizive.

“Ata filluan përpjekjen e tyre për të nisur fazën aktive këtë mëngjes”, tha ai.