Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier tha të martën se ai kishte ofruar një vizitë në Ukrainë me liderët baltik, por udhëtimi nuk ishte i dëshiruar nga Kievi.

“Isha gati për të. Por me sa duket… kjo nuk ishte ajo që kërkohej në Kiev”, tha Steinmeier.

Presidenti gjerman konsiderohet të ketë pasur marrëdhënie të ngushta me Rusinë në rolet e tij të mëparshme politike. Ukraina ka qenë më parë kritike ndaj Steinmeier për lidhjet e tij me Rusinë dhe rolin kryesor që ai luajti si ish-ministër i Jashtëm në përmirësimin e marrëdhënieve me udhëheqësin rus Vladimir Putin.

Komentet e presidentit gjerman vijnë pasi liderë të tjerë evropianë kanë bërë vizita në Kiev. Kryeministri i Britanisë Boris Johnson dhe kancelari i Austrisë Karl Nehammer bënë vizita të veçanta të shtunën te presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.