Presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF) Luis Rubiales ka folur para mediave për herë të parë që kur emri i tij u lakua në titujt e gazetave në mbarë botën mbi akuzat për dallavera në bashkëpunim me mbrojtësin e Barcelonës, Gerrard Pique.

Presidenti e filloi fjalimin e tij duke shpjeguar versionin e tij të asaj që kishte ndodhur.

Intervista është përkthyer dhe përshtatur nga gjuha spanjolle në gjuhën shqipe.

“Shumë gënjeshtra po përhapen dhe më zemëron fakti që gënjeshtrave u jepet rëndësi dhe jo faktit që telefoni im është vjedhur”, ka thënë Rubiales në konferencën e tij për shtyp.

“Arabia Saudite na ka autorizuar të flasim dhe për këtë na janë dashur dy ditë.

“Janë thënë shumë gjëra dhe janë thënë shumë gënjeshtra, menaxhmenti i Federatës është i qartë”.

Pasi u zbuluan detajet e marrëveshjes me Arabinë Saudite, shumë prej tyre kanë mbetur të frustruar nga kushtet e marrëveshjes, megjithatë Rubiales ka dhënë arsyet e veta për të mbrojtur negociatat.

“Gjithçka filloi me një gjyq abuzimi që e fitova, e cila nuk ishte e rëndësishme. Disa media kanë ngarkuar lajme për ne. Kush përfiton nga të gjitha? Ata tashmë e dinë. Shpresoj të kapin gangsterët që e vodhën këtë. Kujt i sjell dobi? Nuk mund të garantoj që një ditë nuk do të më fusin kokainë në valixhen time”, vazhdoi ai.

“Çdo gjë që është bërë me Arabinë Saudite është publikuar, ajo që ka dalë nuk është më funksionale.

“Ndryshoi. Në vitin 2020 u modifikua dhe Arabia Saudite pagoi 40 milionë euro pa shkuar për të luajtur atje.”

Zhvillimi i Superkupës së Spanjës dhe lidhja e Arabisë Saudite me të ka qenë interesante, megjithatë Rubiales ka konfirmuar se RFEF gjithmonë kishte synimin të ndryshonte formatin e turneut, pavarësisht nga investimi nga Arabia Saudite ose nga Grupi Kosmos.

“Kosmos propozoi ndryshim të formatit. Unë u thashë se kishim të njëjtën ide,” shtoi ai.

“Ne folëm me Katarin, Indinë… ata erdhën me një marrëveshje të mundshme dhe u tha se komisioni do të ishte nga Arabia. 400 milionë euro kanë ardhur për futbollin spanjoll, pesëdhjetë për qind për klubet. Është miratuar në Kuvend pa asnjë vota kundër.

“Të gjitha mediat kanë thënë se ky operacion ka qenë i ligjshëm”.

A ka Gerard Pique konflikt interesi?

Komisioni i marrë nga Kosmos Group i Gerard Pique ka alarmuar njerëzit që besojnë se mbrojtësi i Barcelonës ka një konflikt të qartë interesi, por Rubiales refuzoi të pranonte pohime të tilla.

“Konflikt interesi? Janë tre filtra dhe marrëveshja i kaloi të gjitha. Shpresoj që çdo ditë të ketë më shumë futbollistë si Pique dhe të mos i japin fund karrierës”, ka detajuar ai.

“Pjesa tjetër është një debat i juaji, Federata është krenare që falë nesh ka një ligë të femrave dhe që femrat mund të shkojnë në futboll.

“Falë marrëveshjes, ne nuk i paguajmë asgjë Kosmos, ajo paguhet nga Arabia Saudite”, përfundoi ai.