Ministri rus i Mbrojtjes, i cili është vendosur nën akuzë si përgjegjës për dështimi ne forcave ruse në luftën me Ukrainën ka pësuar një atak të rëndë në zemër.
Lajmi ne ka publikuar biznesmeni i njohur rus, Ieonida Nevzlin, i njohur si armik i Putinit, i cili tha se Sergei Shoiugu ndodhet në kujdesin intensiv, në gjendje të rënduar shëndetësore.

Nevzlin ngriti dyshime duke thënë se sulmi në zemër nuk erdhi nga shkaqe natyrale. Ai më tej pretendoi se 20 gjeneralë të ministrisë së mbrojtjes janë arrestuar në një rast “korrupsioni” në rritje prej 7.6 miliardë funtesh, ku u arrestuan 150 oficerë të Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB).
Ish-bashkëpronari në mërgim i gjigantit të naftës Yukos ia atribuoi pretendimet e jashtëzakonshme burimeve të tij të paspecifikuara në Moskë.

Nevzlin pretendoi në Facebook: Shoigu është jashtë angazhimit të luftës, ai mund të bëhet me aftësi të kufizuara nëse mbijeton. Ai papritmas pati një atak masiv në zemër. Ai është në terapi intensive, i lidhur me pajisje.
Thashethemet thonë se sulmi në zemër nuk mund të ketë ndodhur për shkaqe natyrale.
Ka pasur thashetheme të mëparshme për problemet e zemrës së Shoigut, dhe gjithashtu pretendon se ai ishte jashtë syve sepse Putin e urdhëroi atë të operonte nga një bunker i largët bërthamor në Urale.

Ka pasur gjithashtu raporte se Putini e ka vënë atë në shënjestër të vazhdueshme të pushtimit pasi forcat e Kremlinit pësuan humbje të mëdha.
Shoigu u pa më 13 prill në një video-konferencë me Putinin dhe ministra të tjerë për zhvillimin e Arktikut.
Ai kishte veshur një kostum dhe mbante shënime, duke shkruar qartë udhëzimet e Putinit. Ai nuk u dëgjua duke folur dhe kjo sipas mediave rrit më shumë dyshimet se ai mund të jetë rëndë nga ana shëndetësore.