Dy luftëtarë britanikë janë shfaqur në televizionin shtetëror rus duke kërkuar që të shkëmbehen me një politikan pro-rus që mbahet nga autoritetet ukrainase.

Shaun Pinner dhe Aiden Aslin u kapën nga forcat ruse në Ukrainë.

Pasi u nxitën nga një burrë i paidentifikuar, ata të dy i kërkuan kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, t’i sillte në shtëpi në këmbim të lirimit të politikanit Viktor Medvedchuk.

Ishte e paqartë se sa lirisht mund të flisnin, shkruan Skynews, përcjell Klankosova.tv

Familja e Pinner u ka bërë thirrje rrëmbyesve të tij që ta trajtojnë atë si rob lufte në përputhje me rregullat ndërkombëtare, në një deklaratë të lëshuar nga Ministria e Jashtme.

Vetëm pak minuta më parë, Shërbimi Sekret i Ukrainës publikoi një video të Medvedchuk duke kërkuar që të shkëmbehej me banorët e Mariupolit.