Andrei Kozyrev, i cili shërbeu nën paraardhësin e Putinit, Boris Yeltsin në vitet 1990, hodhi poshtë frikën se presidenti irracional rus do të çlirojë së shpejti arsenalin bërthamor.

Vladimir Putin do të përdorë armë bërthamore vetëm nëse Rusia përballet me një “kërcënim ekzistencial” – ndoshta me trupat e NATO-s nëse do të godasin Moskën – ka pohuar një ish-ministër i Jashtëm.

Andrei Kozyrev, i cili shërbeu nën paraardhësin e Putinit, Boris Yeltsin në vitet 1990, hodhi poshtë frikën se presidenti irracional rus mund të çlirojë arsenalin bërthamor të vendit tani.

Ekspertët ndërkombëtarë janë të ndarë se sa e mundshme është kjo, pasi pushtimi i tij në Ukrainë nuk do të shkojë siç ishte planifikuar.

Kozyrev, Ministër i Punëve të Jashtme të Federatës Ruse midis viteve 1990 dhe 1996, tha për Fox News: “Ato mund të përdoren, por në situata shumë, shumë specifike. Nëse Rusia ose një nga ato vende kërcënohen vërtet në zemrat e tyre – ekzistencialisht, domethënë … nëse trupat e NATO-s vijnë në Moskë, atëherë me siguri ata do të përdorin armë bërthamore”.

Por ai tha se ky skenar është shumë larg për momentin, shkruan mirror.co.uk.

“Por nuk ka asnjë kërcënim ekzistencial për Rusinë në rrethanat aktuale.”

Në fundjavë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi se Putini mund t’i drejtohet armëve kimike ose bërthamore.

“Jo vetëm unë – e gjithë bota, të gjitha vendet duhet të shqetësohen sepse mund të mos jetë informacion i vërtetë, por mund të jetë i vërtetë”, tha ai për CNN.

“Armët kimike, ata duhet ta bëjnë, ata mund ta bëjnë atë, për ta jeta e njerëzve, është asgjë. Kjo është arsyeja pse. Ne duhet të mendojmë të mos kemi frikë, të mos kemi frikë, por të jemi gati. Por kjo nuk është një çështje për Ukrainën, jo vetëm për Ukrainën, por për të gjithë botën, mendoj”, shtoi Zelensky.

Kjo frikë bëri jehonë nga Prof Nina Hrushovi, stërmbesa e ish-udhëheqësit sovjetik Nikita Hrushovi.

Hrushova, profesoreshë e Çështjeve Ndërkombëtare në New School në New York City, tha se ajo ka frikë se Putini mund t’i kthehet armëve bërthamore.

“Meqenëse ka pyetje se sa larg mund të shkojë Rusia për të krijuar fitoren dhe armët bërthamore kanë qenë pjesë e bisedës në të dyja palët, ruse dhe perëndimore, opsioni taktik atomik është potencialisht i imagjinueshëm”, tha për Newsweek.